Mens Open 100m IM - Heats (Declared Winners)
18/24 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | | | |
1. | Eddie WATSON | 23 | Aberdeen Dol | | 58.34 | | | | |
2. | Christopher WOOD | 20 | Kidlington | | 59.09 | | | | |
3. | Sebastian LEATHER | 24 | Elmbridge | | 1:00.16 | | | | |
4. | James FAULL | 22 | Havant & Wat | | 1:01.08 | | | | |
5. | Adam RAYNES | 23 | Hinckley | | 1:01.13 | | | | |
6. | Joseph WALKER | 20 | Aylesbury | | 1:02.41 | | | | |
7. | Adam WILKES | 19 | Loughborough | | 1:03.15 | | | | |
8. | James VICK | 20 | Erith & Dist | | 1:03.26 | | | | |
9. | Joseph WALKER | 22 | Kidlington | | 1:03.81 | | | | |
10. | Martin NUTTER | 23 | Chesterfield | | 1:03.94 | | | | |
11. | Dominic PULFORD | 24 | Rushmoor Ryl | | 1:04.39 | | | | |
12. | Michael ANDREWS | 24 | Fareham N'ds | | 1:04.73 | | | | |
13. | Joseph MCCUE | 24 | Oldham Aqua | | 1:04.96 | | | | |
14. | Liam NICHOLSON | 20 | Chelmsford | | 1:05.56 | | | | |
15. | Kieran OGG | 22 | Aberdeen Dol | | 1:06.87 | | | | |
16. | Nicholas SIMPSON | 23 | Boldon | | 1:07.19 | | | | |
17. | Luke GOODALL | 20 | Runnymede | | 1:07.75 | | | | |
18. | David JENKINS | 21 | Birmingham M | | 1:07.92 | | | | |
19. | Joel HUDSON | 22 | Chesterfield | | 1:08.64 | | | | |
20. | Thomas ALLEN | 23 | Flitwick | | 1:09.70 | | | | |
21. | Harry WASHBURN | 18 | Cosacss | | 1:10.23 | | | | |
22. | Ben WALKER | 24 | Kenilworth M | | 1:11.01 | | | | |
23. | Luke AMES | 24 | Stevenage | | 1:15.91 | | | | |
24. | Ciaran KELLY | 20 | Basingstoke | | 1:22.94 | | | | |
| Adam Rhys PRICE | 24 | Royal Navy | | DNC | | | | |
25/29 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | | | |
1. | Ryan FLANAGAN | 25 | East Leeds | | 56.16 | | | | |
2. | Robert BRYCE | 25 | Aberdeen Dol | | 57.73 | | | | |
3. | Levin VEALE | 25 | Totnes | | 59.29 | | | | |
4. | Tristan SLATER | 26 | Spencer | | 59.42 | | | | |
4. | Daniel MORGAN | 25 | Aylesbury | | 59.42 | | | | |
6. | Neal THOMSON | 28 | Out To Swim | | 59.87 | | | | |
7. | Fraser PEH | 29 | Otter | | 1:00.87 | | | | |
8. | Aaron LYNCH | 25 | Co Cambridge | | 1:01.96 | | | | |
9. | Charlie WATSON | 25 | Aberdeen Dol | | 1:02.13 | | | | |
10. | Niall MCLEOD | 26 | Aberdeen Dol | | 1:02.14 | | | | |
11. | Christopher UNSWORTH | 28 | Out To Swim | | 1:03.59 | | | | |
12. | James WARREN | 29 | East Leeds | | 1:03.73 | | | | |
13. | Joshua PATEL | 26 | Warwick Uni | | 1:04.44 | | | | |
14. | Fraser MCKANE | 26 | Swim-IT | | 1:04.93 | | | | |
15. | Carl HALFORD | 26 | Co South'ton | | 1:06.64 | | | | |
16. | Mark FISHWICK | 28 | Preston | | 1:06.84 | | | | |
17. | George MORREAL | 27 | Oldham Aqua | | 1:06.87 | | | | |
18. | Karsten BACH | 29 | Co Cambridge | | 1:07.08 | | | | |
19. | Jordan SHAKES | 26 | Romford Town | | 1:08.39 | | | | |
20. | Ian SUTHERLAND | 27 | Heart Of Mid | | 1:09.77 | | | | |
21. | Anthony SIMPSON | 26 | Boldon | | 1:10.44 | | | | |
22. | William RIPPINGTON | 28 | Out To Swim | | 1:10.56 | | | | |
23. | Raphael CHASKALSON | 28 | Out To Swim | | 1:11.07 | | | | |
24. | M GONZALEZ-OQUENDO | 27 | Out To Swim | | 1:12.14 | | | | |
25. | Matthew COSTELLO | 25 | Stevenage | | 1:13.09 | | | | |
26. | Christopher MAY | 27 | Ealing | | 1:13.78 | | | | |
27. | David UNDERHILL | 29 | Kenilworth M | | 1:14.79 | | | | |
28. | Gareth ORR | 26 | Co Sund'land | | 1:19.85 | | | | |
| Jack MCGARRY | 25 | South Beds | | DNC | | | | |
| Paul GRAY | 29 | Out To Swim | | DNC | | | | |
| Samuel REDMAN | 27 | Portsmouth N | | DNC | | | | |
| Michael PROCTER | 26 | Bicester | | DNC | | | | |
| Neil REDMAN | 25 | Portsmouth N | | DNC | | | | |
30/34 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | | | |
1. | John MOLYNEAUX | 31 | G B Police | | 1:00.17 | | | | |
2. | Craig GILLESPIE | 32 | Otter | | 1:01.54 | | | | |
3. | Ian SURRAGE | 33 | Kidlington | | 1:02.58 | | | | |
4. | Matt WAN | 34 | Out To Swim | | 1:03.02 | | | | |
5. | Thomas HUGHES | 34 | Totnes | | 1:04.07 | | | | |
6. | Stefano RIGONI | 33 | Out To Swim | | 1:04.26 | | | | |
7. | Ryan STEWARD | 32 | Bicester | | 1:05.59 | | | | |
8. | Stephen EARL | 31 | Birmingham M | | 1:05.63 | | | | |
9. | Andrew BENSON | 30 | Out To Swim | | 1:05.79 | | | | |
10. | Benjamin SMITH | 31 | Woking | | 1:06.15 | | | | |
11. | Gregory DU TERTRE | 30 | Wycombe Dist | | 1:07.24 | | | | |
12. | Christophe DONOT | 33 | Out To Swim | | 1:08.81 | | | | |
13. | Christopher STREET | 30 | Bristol Nor | | 1:09.81 | | | | |
14. | Matthew LEES | 30 | Oldham Aqua | | 1:13.16 | | | | |
15. | Stuart REID | 31 | Aylesbury | | 1:15.64 | | | | |
16. | Mark NASH | 34 | Out To Swim | | 1:17.70 | | | | |
17. | Jaime IRURZUN | 33 | Out To Swim | | 1:18.84 | | | | |
18. | James MOORE | 30 | Flitwick | | 1:20.18 | | | | |
| David GEE | 32 | Wycombe Dist | | DNC | | | | |
| Adam TAPP | 34 | Exe Masters | | DNC | | | | |
| Gregory SMEDLEY | 34 | Silver City | | DNC | | | | |
| Aitor REY-ECHEVARRIA | 34 | Out To Swim | | DQ 9 1 | | | | |
35/39 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | | | |
1. | Alistair CRAWFORD | 35 | East Leeds | | 57.44 | | | | |
2. | Paul BARNARD | 38 | Trafford Met | | 1:00.46 | | | | |
3. | Douglas FLOCKHART | 36 | Out To Swim | | 1:00.49 | | | | |
4. | Christopher AUST | 37 | Kidlington | | 1:00.77 | | | | |
5. | David EBANKS | 37 | Romford Town | | 1:01.21 | | | | |
6. | Peter WILLIAMS | 39 | Kidlington | | 1:01.66 | | | | |
7. | Leon SMITH | 36 | Teddington | | 1:03.49 | | | | |
8. | Stewart GRANT | 35 | Kent Weald | | 1:05.30 | | | | |
9. | Stephen LUE | 35 | Out To Swim | | 1:07.17 | | | | |
10. | Scott TANCOCK | 37 | Cardiff Mast | | 1:08.58 | | | | |
11. | Mark ROBINSON | 36 | Co Sund'land | | 1:10.39 | | | | |
12. | Andrew SWANSTON | 35 | Barnet Copt | | 1:13.93 | | | | |
13. | Russell GARDNER | 38 | Louth | | 1:14.87 | | | | |
14. | Adam IRISH | 39 | Newmarket | | 1:15.66 | | | | |
15. | David BLAKEMORE | 35 | Cally Mast | | 1:20.58 | | | | |
16. | Peter WINTER | 39 | Team Anglia | | 1:23.85 | | | | |
| James BARWICK | 37 | East Leeds | | DNC | | | | |
| Chris FERGUSON | 37 | Aberdeen Dol | | DNC | | | | |
| Christopher JONES | 38 | Co Cardiff | | DNC | | | | |
40/44 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | | | |
1. | Neal SMITH | 42 | Kenilworth M | | 1:00.41 | | | | |
2. | Grant COOPER | 44 | Kent Weald | | 1:04.57 | | | | |
3. | David JARDINE | 43 | Bicester | | 1:04.81 | | | | |
4. | Simon DUKE | 40 | Crawley | | 1:06.52 | | | | |
5. | Ben SHAW | 43 | East Leeds | | 1:06.93 | | | | |
6. | Robert MACEY | 40 | Exe Masters | | 1:08.26 | | | | |
7. | Mariusz BARCIKOWSKI | 43 | Kent Weald | | 1:08.54 | | | | |
8. | Jamie PAGE | 42 | Exe Masters | | 1:09.15 | | | | |
9. | Neil MORTON | 41 | Kidlington | | 1:11.14 | | | | |
10. | Gary WRAIGHT | 42 | Romford Town | | 1:12.34 | | | | |
11. | Kerry BLACK | 41 | Bracknell | | 1:12.80 | | | | |
12. | Noel QUIGLEY | 42 | Alton & Dist | | 1:14.06 | | | | |
13. | Gavin WHITE | 41 | Co Cambridge | | 1:15.96 | | | | |
14. | Andrew SEIVEWRIGHT | 43 | Lewes | | 1:21.94 | | | | |
| Joel STORRY | 40 | South Beds | | DNC | | | | |
| Michael MERRILL | 42 | Chelmsford | | DNC | | | | |
| Simon DYSON | 40 | Guildford Ct | | DNC | | | | |
| Chris KNEE | 40 | East Leeds | | DNC | | | | |
| Ben HARKIN | 41 | Warrington M | | DNC | | | | |
| Martin SNAPE | 42 | Aberdeen Dol | | DNC | | | | |
45/49 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | | | |
1. | Lee PETERSON | 45 | Braintree | | 1:00.86 | | | | |
2. | Daniel COTTON | 45 | Spencer | | 1:01.72 | | | | |
3. | Andrew COOPER | 46 | Aquabears | | 1:03.04 | | | | |
4. | Mark DEAKIN | 48 | Teddington | | 1:06.48 | | | | |
5. | Peter WILMOT | 47 | Blackpool Aq | | 1:09.34 | | | | |
6. | Ian DANIELL | 46 | Bracknell | | 1:09.83 | | | | |
7. | Christopher ROLLE | 45 | Etwall | | 1:10.24 | | | | |
8. | Michael FAWKNER | 49 | Camphill Ed | | 1:10.58 | | | | |
9. | Neil MITCHELL | 49 | Basingstoke | | 1:14.75 | | | | |
10. | Howard GELL | 48 | South Beds | | 1:14.92 | | | | |
11. | Fabian BULL | 47 | Brighton Dol | | 1:15.35 | | | | |
12. | Luca MILANA | 47 | Spencer | | 1:15.70 | | | | |
13. | Stephen PERUGI | 48 | Teddington | | 1:17.36 | | | | |
14. | Scott GARRETT | 48 | Calne Alpha | | 1:21.73 | | | | |
15. | Dean MCQUADE | 48 | Co Coventry | | 1:22.06 | | | | |
16. | Matt CORNISH | 48 | Enfield Sq | | 1:27.66 | | | | |
| Nicholas WHITE | 48 | Chelmsford | | DNC | | | | |
| Olivier GELEOC | 45 | Spencer | | DNC | | | | |
| Jerry O'RIORDAN | 45 | Guildford Ct | | DNC | | | | |
| Robert ROBSON | 46 | Kenilworth M | | DNC | | | | |
50/54 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | | | |
1. | Michael HODGSON | 52 | Guildford Ct | | 1:00.76 | | | | |
2. | Spencer TURNER | 50 | Basingstoke | | 1:05.58 | | | | |
3. | Nigel VICKERS | 53 | Rushmoor Ryl | | 1:08.21 | | | | |
4. | Mark SALWAY | 51 | Mid Sussex | | 1:08.32 | | | | |
5. | Garry VICKERS | 51 | Etwall | | 1:09.36 | | | | |
6. | Matthew GOMEZ | 53 | Co Oxford | | 1:09.67 | | | | |
7. | Stephen ATHERLEY | 53 | Leic Peng | | 1:10.59 | | | | |
8. | Richard STOCK | 52 | Leic Peng | | 1:11.43 | | | | |
9. | Philip BRADLEY | 51 | Kent Weald | | 1:11.44 | | | | |
10. | Simon BASKCOMB | 53 | Exe Masters | | 1:12.05 | | | | |
11. | Stephen LANGFORD | 50 | Birmingham M | | 1:12.36 | | | | |
12. | Jonathan SAUNDERS | 53 | Co Sheffield | | 1:13.25 | | | | |
13. | Philip CROXALL | 50 | Colne | | 1:14.89 | | | | |
14. | David PALMER | 51 | Seagulls SC | | 1:15.01 | | | | |
15. | Ian SMITH | 53 | Bracknell | | 1:15.40 | | | | |
16. | Pete RUSSELL | 51 | Team Anglia | | 1:16.91 | | | | |
17. | Steve HIAM | 52 | S Bournem'th | | 1:17.13 | | | | |
18. | Matthew CONRAD-JONES | 52 | Wycombe Dist | | 1:21.90 | | | | |
19. | Anthony PALMER | 51 | Godalming | | 1:23.91 | | | | |
20. | John DARBY | 52 | Co Oxford | | 1:24.50 | | | | |
21. | John O'ROURKE | 50 | Team Luton | | 1:27.56 | | | | |
22. | Clive SMITH | 50 | Etwall | | 1:27.58 | | | | |
| Robert MCDONALD | 53 | Brighton Dol | | DNC | | | | |
| Simon BRADFORD | 52 | Team Anglia | | DNC | | | | |
| David BORTHWICK | 51 | East Anglian | | DNC | | | | |
| Russell CREW | 52 | S Bournem'th | | DNC | | | | |
| Darren BEER | 52 | Exe Masters | | DNC | | | | |
55/59 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | | | |
1. | Mark REYNOLDS | 56 | Barnet Copt | | 1:04.89 | | | | |
2. | Russell MASON | 56 | Warrington M | | 1:06.11 | | | | |
3. | Mark PATTERSON | 55 | Calv Bing | | 1:07.98 | | | | |
4. | Gordon BELBIN | 57 | Ulverston | | 1:09.09 | | | | |
5. | David BRYANT | 58 | Guildford Ct | | 1:10.10 | | | | |
6. | Keith ODDY | 56 | Romford Town | | 1:11.58 | | | | |
7. | Peter MASTERS | 57 | South Beds | | 1:14.02 | | | | |
8. | Colin ROBBINS | 55 | NottmLeander | | 1:14.05 | | | | |
9. | Matthew GRANT | 55 | Gates &Whick | | 1:14.07 | | | | |
10. | Nicholas EMENS | 55 | Crawley | | 1:14.68 | | | | |
11. | Ross DONALDSON | 57 | Jersey | | 1:14.82 | | | | |
12. | Phillip DISLEY | 55 | Havant & Wat | | 1:15.15 | | | | |
13. | Kevin BINNS | 57 | Bushey | | 1:17.98 | | | | |
14. | Mark PARTRIDGE | 56 | Stroud Mast | | 1:18.93 | | | | |
15. | Peter CHAN | 58 | Barnes SC | | 1:19.54 | | | | |
16. | Adam LELEAN | 57 | East Anglian | | 1:20.75 | | | | |
17. | Peter LYNCH | 57 | Stowmarket | | 1:22.59 | | | | |
18. | Michael EDWARDS | 59 | Gates &Whick | | 1:22.98 | | | | |
19. | Arthur APLIN | 56 | Newcastle | | 1:24.65 | | | | |
| Martyn FRESHER | 57 | Team Anglia | | DNC | | | | |
60/64 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | | | |
1. | Simon VEALE | 63 | Totnes | | 1:12.13 | | | | |
2. | Ronny OLTNER | 63 | Teddington | | 1:12.79 | | | | |
3. | Martin JENNINGS | 61 | Bo Kirklees | | 1:17.40 | | | | |
4. | John ANDERSON | 60 | Gloucester M | | 1:17.97 | | | | |
5. | David PIRRIE | 62 | Hemel Hemp | | 1:18.58 | | | | |
6. | David BRADFORD | 61 | B C & P Mast | | 1:18.87 | | | | |
7. | Colin MAYES | 64 | Team Luton | | 1:22.49 | | | | |
8. | Thomas MORROW | 63 | Co Oxford | | 1:22.71 | | | | |
9. | Mark STRAW | 61 | Bracknell | | 1:24.66 | | | | |
10. | Mark AYRES | 63 | Hemel Hemp | | 1:27.57 | | | | |
11. | Malcolm BARTON | 64 | Team Luton | | 1:34.07 | | | | |
| David MILLER | 61 | Otter | | DNC | | | | |
65/69 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | | | |
1. | Stephen BRAINE | 65 | Otter | | 1:16.06 | | | | |
2. | Mike FOSKETT | 67 | Hemel Hemp | | 1:17.70 | | | | |
3. | Trevor CLARK | 65 | Birmingham M | | 1:17.91 | | | | |
4. | John ANDERSON | 66 | Wincanton | | 1:18.21 | | | | |
5. | Peter GARLAND | 65 | Hull Masters | | 1:21.36 | | | | |
6. | Ian WOOLLARD | 65 | Barnet Copt | | 1:22.63 | | | | |
7. | Ian URQUHART | 65 | Co Lincoln P | | 1:23.72 | | | | |
8. | David HILLS | 68 | Co Sund'land | | 1:24.68 | | | | |
9. | Godfrey ADMANS | 65 | Spencer | | 1:26.14 | | | | |
10. | Anthony MEEK | 69 | Kent Weald | | 1:30.94 | | | | |
| Martin MURPHY | 68 | Epsom Dist | | DNC | | | | |
70/74 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | | | |
1. | Brian HUNT | 70 | RTW Masters | | 1:25.76 | | | | |
2. | James PEARSON | 71 | Kent Weald | | 1:31.29 | | | | |
3. | Peter VIDER | 73 | Otter | | 1:37.30 | | | | |
4. | Christopher TRUEMAN | 72 | East Anglian | | 1:42.37 | | | | |
5. | Graeme SHUTT | 70 | Co Sund'land | | 1:46.90 | | | | |
6. | Chris JESSUP | 73 | Salisbury | | 1:55.18 | | | | |
7. | Geraint GRIFFITHS | 71 | Leicester Ma | | 1:57.28 | | | | |
| Paul PARTINGTON | 71 | Wincanton | | DNC | | | | |
75/79 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | | | |
1. | Norman STEPHENSON | 75 | Co Sund'land | | 1:38.76 | | | | |
| Neil MACKINNON | 78 | Trafford Met | | DNC | | | | |