Womens Open 400m Freestyle - Heats (Declared Winners)
18/24 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | R.T. | | |
1. | Claire COLLINS | 21 | Billingham | | 4:32.95 | | | | |
| 50m 30.78 | 100m 1:04.74 | 150m 1:39.27 | 200m 2:13.96 | 250m 2:48.82 | 300m 3:23.87 | 350m 3:58.76 | 400m 4:32.95 |
2. | Lauren MATTHEWS | 20 | Swindon Dolp | | 4:34.25 | | | | |
| 50m 31.88 | 100m 1:06.23 | 150m 1:41.22 | 200m 2:16.29 | 250m 2:50.97 | 300m 3:25.60 | 350m 4:00.34 | 400m 4:34.25 |
3. | Lucy PEARCE | 20 | Co Bristol | | 4:34.26 | | | | |
| 50m 30.76 | 100m 1:04.17 | 150m 1:39.13 | 200m 2:14.22 | 250m 2:49.40 | 300m 3:24.96 | 350m 4:00.03 | 400m 4:34.26 |
4. | Aimee CARTER | 23 | Gloucester M | | 4:37.67 | | | | |
| 50m 30.37 | 100m 1:04.54 | 150m 1:39.68 | 200m 2:15.64 | 250m 2:51.35 | 300m 3:27.58 | 350m 4:02.64 | 400m 4:37.67 |
5. | Nicola FRASER | 24 | Stocksbridge | | 4:52.83 | | | | |
| 50m 31.91 | 100m 1:08.43 | 150m 1:45.66 | 200m 2:23.48 | 250m 3:00.86 | 300m 3:38.67 | 350m 4:16.39 | 400m 4:52.83 |
6. | Rebecca ALDERMAN | 20 | Winsford | | 5:05.96 | | | | |
| 50m 33.88 | 100m 1:11.17 | 150m 1:49.60 | 200m 2:28.56 | 250m 3:08.26 | 300m 3:47.88 | 350m 4:27.36 | 400m 5:05.96 |
7. | Grace ROUTLEDGE | 18 | Washington | | 5:06.08 | | | | |
| 50m 34.78 | 100m 1:12.98 | 150m 1:51.48 | 200m 2:30.72 | 250m 3:09.49 | 300m 3:48.45 | 350m 4:28.03 | 400m 5:06.08 |
8. | Hannah MANSFIELD | 23 | Bicester | | 5:39.60 | | | | |
| 50m 37.65 | 100m 1:19.69 | 150m 2:02.94 | 200m 2:46.61 | 250m 3:30.56 | 300m 4:14.35 | 350m 4:57.69 | 400m 5:39.60 |
9. | Chloe PROUT | 20 | Eston | | 5:51.71 | | | | |
| 50m 37.50 | 100m 1:19.33 | 150m 2:03.53 | 200m 2:49.30 | 250m 3:36.26 | 300m 4:23.10 | 350m 5:09.52 | 400m 5:51.71 |
10. | Imogen FIFE | 21 | Co Sund'land | | 6:49.55 | | | | |
| 50m 44.73 | 100m 1:35.02 | 150m 2:26.63 | 200m 3:19.48 | 250m 4:11.89 | 300m 5:04.89 | 350m 5:58.43 | 400m 6:49.55 |
| Noah CADLE | 20 | Bicester | | DNC | | | | |
25/29 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | R.T. | | |
1. | Rebecca O'BRIEN | 28 | Maidenhead | | 4:32.57 | | | | |
| 50m 30.99 | 100m 1:05.00 | 150m 1:39.92 | 200m 2:15.22 | 250m 2:49.80 | 300m 3:24.37 | 350m 3:58.85 | 400m 4:32.57 |
2. | Robyn LE FRIEC | 27 | Co Cambridge | | 4:35.81 | | | | |
| 50m 31.03 | 100m 1:05.23 | 150m 1:40.16 | 200m 2:15.21 | 250m 2:50.34 | 300m 3:25.66 | 350m 4:01.07 | 400m 4:35.81 |
3. | Kimberley BELL | 26 | Manch Tri | | 4:36.47 | | | | |
| 50m 31.76 | 100m 1:05.78 | 150m 1:40.31 | 200m 2:15.84 | 250m 2:51.26 | 300m 3:26.86 | 350m 4:02.19 | 400m 4:36.47 |
4. | Catherine DEMONT | 26 | Otter | | 4:38.81 | | | | |
| 50m 31.24 | 100m 1:05.33 | 150m 1:40.68 | 200m 2:16.52 | 250m 2:52.51 | 300m 3:28.44 | 350m 4:04.44 | 400m 4:38.81 |
5. | Abigail HUCKER | 25 | Otter | | 4:57.88 | | | | |
| 50m 34.80 | 100m 1:12.31 | 150m 1:49.69 | 200m 2:27.86 | 250m 3:05.72 | 300m 3:43.82 | 350m 4:21.40 | 400m 4:57.88 |
6. | Sophie LIDDAMENT | 25 | East Anglian | | 4:58.35 | | | | |
| 50m 34.23 | 100m 1:11.67 | 150m 1:49.75 | 200m 2:28.06 | 250m 3:06.34 | 300m 3:44.19 | 350m 4:21.98 | 400m 4:58.35 |
7. | Sophie CASTLE | 29 | Chelmsford | | 5:01.11 | | | | |
| 50m 33.10 | 100m 1:10.46 | 150m 1:49.08 | 200m 2:27.71 | 250m 3:07.10 | 300m 3:46.47 | 350m 4:25.14 | 400m 5:01.11 |
8. | Bethan CORLEY | 25 | Hoylake | | 5:03.07 | | | | |
| 50m 32.71 | 100m 1:09.53 | 150m 1:47.99 | 200m 2:26.90 | 250m 3:06.39 | 300m 3:46.04 | 350m 4:25.32 | 400m 5:03.07 |
9. | Emma MILES | 29 | Royal Navy | | 5:04.15 | | | | |
| 50m 34.17 | 100m 1:12.38 | 150m 1:51.22 | 200m 2:30.10 | 250m 3:08.28 | 300m 3:47.36 | 350m 4:26.31 | 400m 5:04.15 |
10. | Caroline SAXON | 26 | Birmingham M | | 5:05.25 | | | | |
| 50m 34.52 | 100m 1:12.89 | 150m 1:52.19 | 200m 2:31.62 | 250m 3:10.60 | 300m 3:49.70 | 350m 4:28.04 | 400m 5:05.25 |
11. | Hayley MARRIAGE | 29 | Teddington | | 5:09.59 | | | | |
| 50m 34.58 | 100m 1:12.67 | 150m 1:51.38 | 200m 2:30.55 | 250m 3:10.29 | 300m 3:50.49 | 350m 4:30.79 | 400m 5:09.59 |
12. | Heidi GIBBENS | 26 | Hemel Hemp | | 5:12.46 | | | | |
| 50m 34.41 | 100m 1:12.11 | 150m 1:51.12 | 200m 2:31.10 | 250m 3:11.39 | 300m 3:51.80 | 350m 4:32.70 | 400m 5:12.46 |
13. | Rebecca EWERS | 26 | Co Coventry | | 5:15.46 | | | | |
| 50m 35.98 | 100m 1:14.88 | 150m 1:55.22 | 200m 2:35.04 | 250m 3:15.99 | 300m 3:56.22 | 350m 4:36.44 | 400m 5:15.46 |
14. | Gemma CANNON | 25 | Felixstowe | | 5:31.26 | | | | |
| 50m 36.12 | 100m 1:17.33 | 150m 2:00.84 | 200m 2:43.73 | 250m 3:26.40 | 300m 4:09.20 | 350m 4:51.55 | 400m 5:31.26 |
15. | Leona HINDS | 26 | NottmLeander | | 5:51.95 | | | | |
| 50m 37.44 | 100m 1:20.22 | 150m 2:04.95 | 200m 2:50.58 | 250m 3:37.00 | 300m 4:23.47 | 350m 5:09.05 | 400m 5:51.95 |
16. | Katherine PURCELL | 27 | East Leeds | | 6:04.68 | | | | |
| 50m 38.75 | 100m 1:21.10 | 150m 2:06.40 | 200m 2:53.45 | 250m 3:41.77 | 300m 4:30.71 | 350m 5:19.37 | 400m 6:04.68 |
| Jamie-Leigh CLAYTON | 27 | Trafford Met | | DNC | | | | |
| Kelly MCINTOSH | 28 | Silver City | | DNF | | | | |
30/34 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | R.T. | | |
1. | Sophie CASSON | 32 | Carnforth | | 4:14.56 | | | | |
| 50m 29.21 | 100m 1:00.66 | 150m 1:32.84 | 200m 2:05.20 | 250m 2:37.65 | 300m 3:10.30 | 350m 3:42.79 | 400m 4:14.56 |
2. | Rachel CURNOCK | 30 | Bristol Nor | | 4:43.67 | | | | |
| 50m 31.47 | 100m 1:05.66 | 150m 1:41.52 | 200m 2:17.79 | 250m 2:54.01 | 300m 3:30.66 | 350m 4:07.58 | 400m 4:43.67 |
3. | Laure KEARNS | 34 | Teddington | | 4:44.25 | | | | |
| 50m 32.68 | 100m 1:07.78 | 150m 1:43.92 | 200m 2:20.34 | 250m 2:56.42 | 300m 3:32.71 | 350m 4:09.13 | 400m 4:44.25 |
4. | Kathryn LOVEYS | 30 | Co Cambridge | | 4:51.89 | | | | |
| 50m 31.41 | 100m 1:06.64 | 150m 1:42.90 | 200m 2:20.00 | 250m 2:58.37 | 300m 3:36.77 | 350m 4:15.27 | 400m 4:51.89 |
5. | Laura BOWDEN | 30 | Trafford Met | | 4:58.58 | | | | |
| 50m 33.70 | 100m 1:10.45 | 150m 1:47.14 | 200m 2:24.52 | 250m 3:01.70 | 300m 3:39.83 | 350m 4:19.01 | 400m 4:58.58 |
6. | Kira NEAL | 33 | Romford Town | | 4:59.06 | | | | |
| 50m 34.55 | 100m 1:11.87 | 150m 1:49.75 | 200m 2:27.79 | 250m 3:06.28 | 300m 3:44.42 | 350m 4:22.60 | 400m 4:59.06 |
7. | Katie HOLMES | 33 | Colchester | | 5:07.34 | | | | |
| 50m 34.71 | 100m 1:12.07 | 150m 1:50.21 | 200m 2:28.68 | 250m 3:07.37 | 300m 3:47.23 | 350m 4:27.36 | 400m 5:07.34 |
8. | Danielle RYAN | 32 | Black Lion | | 5:18.22 | | | | |
| 50m 36.23 | 100m 1:16.66 | 150m 1:57.01 | 200m 2:37.81 | 250m 3:18.50 | 300m 3:59.22 | 350m 4:39.39 | 400m 5:18.22 |
9. | Kathleen CRAIG | 34 | Sudbury | | 5:29.83 | | | | |
| 50m 36.00 | 100m 1:16.20 | 150m 1:58.17 | 200m 2:41.12 | 250m 3:23.62 | 300m 4:06.71 | 350m 4:49.28 | 400m 5:29.83 |
10. | Jennifer OWENS | 32 | South Beds | | 5:30.79 | | | | |
| 50m 34.92 | 100m 1:14.76 | 150m 1:56.24 | 200m 2:38.92 | 250m 3:22.90 | 300m 4:06.20 | 350m 4:49.96 | 400m 5:30.79 |
11. | Laura KERRIGAN | 32 | Spencer | | 5:42.56 | | | | |
| 50m 38.41 | 100m 1:21.70 | 150m 2:05.97 | 200m 2:50.02 | 250m 3:33.91 | 300m 4:17.71 | 350m 5:01.07 | 400m 5:42.56 |
12. | Carolyn DAWE | 32 | Manch Tri | | 5:49.30 | | | | |
| 50m 37.74 | 100m 1:19.70 | 150m 2:03.54 | 200m 2:48.67 | 250m 3:33.81 | 300m 4:19.12 | 350m 5:04.77 | 400m 5:49.30 |
13. | Felicity HURST | 30 | Co Oxford | | 5:58.67 | | | | |
| 50m 38.91 | 100m 1:21.89 | 150m 2:07.96 | 200m 2:54.39 | 250m 3:41.17 | 300m 4:28.03 | 350m 5:15.16 | 400m 5:58.67 |
14. | Kirsty HOFFMANN | 31 | Kidlington | | 6:07.23 | | | | |
| 50m 39.80 | 100m 1:25.25 | 150m 2:12.51 | 200m 2:59.54 | 250m 3:47.27 | 300m 4:34.71 | 350m 5:21.89 | 400m 6:07.23 |
15. | Lauren SANDERS | 31 | Warrington M | | 7:52.77 | | | | |
| 50m 53.19 | 100m 1:51.14 | 150m 2:50.90 | 200m 3:51.67 | 250m 4:53.41 | 300m 5:54.48 | 350m 6:54.89 | 400m 7:52.77 |
35/39 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | R.T. | | |
1. | Emma WILLS | 38 | York City | | 4:31.51 | | | | |
| 50m 30.50 | 100m 1:03.28 | 150m 1:37.29 | 200m 2:12.02 | 250m 2:46.96 | 300m 3:22.28 | 350m 3:57.35 | 400m 4:31.51 |
2. | Rebecca SMITH | 38 | BradfordAvon | | 4:52.31 | | | | |
| 50m 32.51 | 100m 1:08.69 | 150m 1:45.92 | 200m 2:23.90 | 250m 3:01.11 | 300m 3:38.32 | 350m 4:15.78 | 400m 4:52.31 |
3. | Ceri EDWARDS | 39 | Portsmouth N | | 4:52.80 | | | | |
| 50m 32.48 | 100m 1:47.41 | 150m - | 200m 2:25.96 | 250m 3:04.18 | 300m 3:42.06 | 350m 4:19.25 | 400m 4:52.80 |
4. | Sarah HEMPENSTALL | 39 | G B Police | | 5:02.57 | | | | |
| 50m 34.07 | 100m 1:11.44 | 150m 1:49.80 | 200m 2:28.63 | 250m 3:07.50 | 300m 3:45.85 | 350m 4:24.56 | 400m 5:02.57 |
5. | Suzanne SWAINE | 35 | Spencer | | 5:04.55 | | | | |
| 50m 34.62 | 100m 1:12.81 | 150m 1:51.51 | 200m 2:30.32 | 250m 3:09.47 | 300m 3:48.90 | 350m 4:27.92 | 400m 5:04.55 |
6. | Vicky MACRAE | 39 | Heart Of Mid | | 5:05.72 | | | | |
| 50m 34.97 | 100m 1:13.54 | 150m 1:52.86 | 200m 2:31.93 | 250m 3:10.92 | 300m 3:49.98 | 350m 4:28.81 | 400m 5:05.72 |
7. | Nicola BURDETT | 38 | Leic Peng | | 5:06.68 | | | | |
| 50m 34.09 | 100m 1:10.68 | 150m 1:48.65 | 200m 2:27.17 | 250m 3:06.22 | 300m 3:46.09 | 350m 4:26.92 | 400m 5:06.68 |
8. | Jodie COX | 36 | Guildford Ct | | 5:23.73 | | | | |
| 50m 35.71 | 100m 1:15.07 | 150m 1:55.73 | 200m 2:37.15 | 250m 3:19.01 | 300m 4:01.00 | 350m 4:43.34 | 400m 5:23.73 |
9. | Nikki LUDGROVE | 36 | RTW Masters | | 5:23.87 | | | | |
| 50m 34.30 | 100m 1:12.64 | 150m 1:53.05 | 200m 2:34.49 | 250m 3:16.53 | 300m 3:58.93 | 350m 4:41.89 | 400m 5:23.87 |
10. | Katherine STEVENS | 35 | Saxon Crown | | 5:34.12 | | | | |
| 50m 35.86 | 100m 1:16.38 | 150m 1:58.57 | 200m 2:40.92 | 250m 3:23.95 | 300m 4:07.35 | 350m 4:51.09 | 400m 5:34.12 |
| Jackie CARRIBINE | 38 | Warrington M | | DNC | | | | |
40/44 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | R.T. | | |
1. | Dawn PALMER | 41 | Romford Town | | 4:40.08 | | | | |
| 50m 31.47 | 100m 1:06.46 | 150m 2:17.96 | 200m 2:53.89 | 250m 3:29.47 | 300m 4:05.27 | 350m 4:40.08 | 400m 4:40.08 |
2. | Jessica WOODDISSE | 42 | Sub 160 | | 4:45.45 | | | | |
| 50m 33.66 | 100m 1:09.39 | 150m 1:45.54 | 200m 2:21.70 | 250m 2:57.82 | 300m 3:33.99 | 350m 4:10.12 | 400m 4:45.45 |
3. | Kelly DUGHMOSH | 40 | Co Coventry | | 4:46.92 | | | | |
| 50m 33.83 | 100m 1:10.28 | 150m 1:46.85 | 200m 2:23.28 | 250m 2:59.62 | 300m 3:36.02 | 350m 4:12.19 | 400m 4:46.92 |
4. | Elizabeth TARR | 41 | Teddington | | 4:55.83 | | | | |
| 50m 34.07 | 100m 1:11.53 | 150m 1:49.72 | 200m 2:27.49 | 250m 3:05.25 | 300m 3:42.69 | 350m 4:19.95 | 400m 4:55.83 |
5. | Janet MCLEAN | 44 | Carnegie | | 5:00.51 | | | | |
| 50m 34.33 | 100m 1:11.18 | 150m 1:49.16 | 200m 2:26.95 | 250m 3:05.60 | 300m 3:44.06 | 350m 4:22.88 | 400m 5:00.51 |
6. | Nicola THORPE | 43 | Bracknell | | 5:08.46 | | | | |
| 50m 33.81 | 100m 1:11.81 | 150m 1:51.12 | 200m 2:30.84 | 250m 3:10.64 | 300m 3:50.12 | 350m 4:29.86 | 400m 5:08.46 |
7. | Sophie MATTHEWS | 43 | Co Coventry | | 5:13.95 | | | | |
| 50m 35.15 | 100m 1:14.18 | 150m 1:54.03 | 200m 2:33.96 | 250m 3:14.29 | 300m 3:54.63 | 350m 4:35.18 | 400m 5:13.95 |
8. | Laura SHIELDS | 43 | Scotia | | 5:14.19 | | | | |
| 50m 34.44 | 100m 1:13.61 | 150m 1:53.68 | 200m 2:34.09 | 250m 3:14.33 | 300m 3:54.86 | 350m 4:34.82 | 400m 5:14.19 |
9. | Julie SCOTT | 44 | Co Cambridge | | 5:20.01 | | | | |
| 50m 35.86 | 100m 1:15.35 | 150m 1:55.41 | 200m 2:36.49 | 250m 3:17.83 | 300m 3:58.88 | 350m 4:40.37 | 400m 5:20.01 |
10. | Sarah WYLLIE-HOWKINS | 40 | Banbury | | 5:20.45 | | | | |
| 50m 35.95 | 100m 1:15.06 | 150m 1:55.42 | 200m 2:36.47 | 250m 3:16.95 | 300m 3:57.95 | 350m 4:39.02 | 400m 5:20.45 |
11. | Angela LODGE | 42 | Guernsey | | 5:32.50 | | | | |
| 50m 38.12 | 100m 1:19.36 | 150m 2:01.59 | 200m 2:43.53 | 250m 3:25.46 | 300m 4:07.95 | 350m 4:50.37 | 400m 5:32.50 |
12. | Diane ASBURY | 42 | Wolv'hampton | | 5:38.66 | | | | |
| 50m 37.82 | 100m 1:20.17 | 150m 2:03.55 | 200m 2:47.18 | 250m 3:30.81 | 300m 4:14.76 | 350m 4:57.63 | 400m 5:38.66 |
13. | Clare WARREN | 40 | South Beds | | 5:40.11 | | | | |
| 50m 36.83 | 100m 1:18.31 | 150m 2:01.55 | 200m 2:45.38 | 250m 3:29.20 | 300m 4:13.75 | 350m 4:57.91 | 400m 5:40.11 |
14. | Alison COWIE | 44 | Chelmsford | | 6:40.74 | | | | |
| 50m - | 100m 1:33.54 | 150m - | 200m - | 250m - | 300m 4:59.31 | 350m - | 400m 6:40.74 |
| Michelle SENECAL | 40 | Otter | | DNC | | | | |
| Kirsten CAMERON | 44 | Maidenhead | | DNC | | | | |
45/49 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | R.T. | | |
1. | Joanna CORBEN | 47 | Fareham N'ds | | 4:44.63 | | | | |
| 50m 33.19 | 100m 1:08.83 | 150m 1:45.16 | 200m 2:21.53 | 250m 2:57.55 | 300m 3:33.66 | 350m 4:09.53 | 400m 4:44.63 |
2. | Nicola LATTY | 46 | Sub 160 | | 4:49.84 | | | | |
| 50m 33.86 | 100m 1:10.05 | 150m 1:46.44 | 200m 2:23.03 | 250m 2:59.59 | 300m 3:36.00 | 350m 4:13.01 | 400m 4:49.84 |
3. | Claire THORN | 46 | G B Police | | 4:50.72 | | | | |
| 50m 32.59 | 100m 1:08.32 | 150m 1:45.18 | 200m 2:22.48 | 250m 2:59.75 | 300m 3:37.32 | 350m 4:15.05 | 400m 4:50.72 |
4. | Jeanne PETIT | 47 | Chesham | | 5:08.80 | | | | |
| 50m 34.32 | 100m 1:12.14 | 150m 1:51.03 | 200m 2:30.68 | 250m 3:10.31 | 300m 3:50.11 | 350m 4:30.07 | 400m 5:08.80 |
5. | Heidi NEVIN | 49 | Rochford | | 5:13.57 | | | | |
| 50m 34.61 | 100m 1:12.94 | 150m 1:52.66 | 200m 2:32.57 | 250m 3:13.16 | 300m 3:53.80 | 350m 4:34.23 | 400m 5:13.57 |
6. | Bryony WILKES | 47 | Loughborough | | 5:16.77 | | | | |
| 50m 35.44 | 100m 1:14.69 | 150m 1:54.75 | 200m 2:34.84 | 250m 3:15.00 | 300m 3:55.45 | 350m 4:36.26 | 400m 5:16.77 |
7. | Sarah FITZGERALD-SMITH | 46 | Reading | | 5:23.12 | | | | |
| 50m 35.87 | 100m 1:16.16 | 150m 1:57.53 | 200m 2:39.35 | 250m 3:20.82 | 300m 4:02.44 | 350m 4:43.50 | 400m 5:23.12 |
7. | Susan GEILL | 46 | Co Coventry | | 5:23.12 | | | | |
| 50m 35.92 | 100m 1:15.61 | 150m 1:56.34 | 200m 2:37.58 | 250m 3:19.15 | 300m 4:00.51 | 350m 4:41.76 | 400m 5:23.12 |
9. | Helen AKERS | 46 | Long Eaton | | 5:25.00 | | | | |
| 50m 35.39 | 100m 1:15.03 | 150m 1:55.90 | 200m 2:37.19 | 250m 3:18.48 | 300m 4:00.29 | 350m 4:42.87 | 400m 5:25.00 |
10. | Andrea THOMAS | 48 | Hoylake | | 5:31.86 | | | | |
| 50m 36.45 | 100m 1:17.19 | 150m 1:59.37 | 200m 2:41.79 | 250m 3:24.77 | 300m 4:07.92 | 350m 4:50.77 | 400m 5:31.86 |
11. | Judy PRIOR | 47 | Enfield Sq | | 5:32.33 | | | | |
| 50m 37.15 | 100m 1:17.44 | 150m 1:59.05 | 200m 2:40.83 | 250m 3:23.14 | 300m 4:05.65 | 350m 4:47.35 | 400m 5:32.33 |
12. | Clare CHILTON | 47 | Mid Sussex | | 5:37.00 | | | | |
| 50m 35.52 | 100m 1:15.18 | 150m 1:57.78 | 200m 2:42.17 | 250m 3:25.84 | 300m 4:09.65 | 350m 4:54.25 | 400m 5:37.00 |
13. | Rachel CLINKARD | 46 | Newcastle | | 5:38.67 | | | | |
| 50m 36.66 | 100m 1:17.50 | 150m 2:00.19 | 200m 2:43.95 | 250m 3:28.14 | 300m 4:12.71 | 350m 4:56.93 | 400m 5:38.67 |
14. | Karen HOWELLS | 46 | NottmLeander | | 5:39.11 | | | | |
| 50m 37.65 | 100m 1:19.25 | 150m 2:02.31 | 200m 2:46.12 | 250m 3:29.80 | 300m 4:14.18 | 350m 4:57.68 | 400m 5:39.11 |
15. | Ali SKIRVIN | 48 | Strat Sharks | | 5:58.29 | | | | |
| 50m 38.67 | 100m 1:23.14 | 150m 2:09.55 | 200m 2:56.04 | 250m 3:42.40 | 300m 4:27.90 | 350m 5:13.84 | 400m 5:58.29 |
16. | Zorika ADAMS | 47 | Camden Swiss | | 6:04.25 | | | | |
| 50m 39.65 | 100m 1:25.89 | 150m 2:13.37 | 200m 3:00.08 | 250m 3:46.68 | 300m 4:33.36 | 350m 5:20.29 | 400m 6:04.25 |
17. | Denise CUER | 49 | Caldicot | | 6:21.23 | | | | |
| 50m 39.74 | 100m 1:25.60 | 150m 2:12.75 | 200m 3:01.58 | 250m 3:50.86 | 300m 4:41.02 | 350m 5:31.35 | 400m 6:21.23 |
18. | Eleni MANOLITSAKI | 47 | Chelmsford | | 6:30.99 | | | | |
| 50m 43.72 | 100m 1:32.35 | 150m 2:22.57 | 200m 3:12.74 | 250m 4:03.31 | 300m 4:53.98 | 350m 5:43.66 | 400m 6:30.99 |
19. | Suzanne ADAMS | 46 | Felixstowe | | 6:36.66 | | | | |
| 50m 41.29 | 100m 1:29.29 | 150m 2:19.56 | 200m 3:11.81 | 250m 4:03.30 | 300m 4:55.28 | 350m 5:47.43 | 400m 6:36.66 |
20. | Emma FRANCE | 49 | Guildford Ct | | 6:50.39 | | | | |
| 50m 45.92 | 100m 1:36.03 | 150m 2:27.87 | 200m 3:20.21 | 250m 4:12.46 | 300m 5:05.64 | 350m 5:58.49 | 400m 6:50.39 |
50/54 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | R.T. | | |
1. | Karen GRAHAM | 52 | East Leeds | | 4:52.58 | | | | |
| 50m 33.97 | 100m 1:10.46 | 150m 1:47.30 | 200m 2:24.54 | 250m 3:01.70 | 300m 3:38.85 | 350m 4:15.96 | 400m 4:52.58 |
2. | Nuala MUIR-COCHRANE | 53 | Camden Swiss | | 5:05.02 | | | | |
| 50m 34.13 | 100m 1:11.87 | 150m 1:50.49 | 200m 2:29.43 | 250m 3:08.25 | 300m 3:47.20 | 350m 4:26.06 | 400m 5:05.02 |
3. | June FALCONER | 53 | Silver City | | 5:19.65 | | | | |
| 50m 35.83 | 100m 1:14.65 | 150m 1:54.88 | 200m 2:35.69 | 250m 3:16.76 | 300m 3:58.30 | 350m 4:39.54 | 400m 5:19.65 |
4. | Vicki LINTON-CROOK | 53 | Camphill Ed | | 5:21.77 | | | | |
| 50m 36.52 | 100m 1:16.59 | 150m 1:57.84 | 200m 2:39.11 | 250m 3:20.40 | 300m 4:01.67 | 350m 4:42.58 | 400m 5:21.77 |
5. | Elaine SEAGER | 54 | Loughborough | | 5:22.71 | | | | |
| 50m 37.04 | 100m 1:17.21 | 150m 1:58.14 | 200m 2:39.50 | 250m 3:21.09 | 300m 4:02.30 | 350m 4:43.22 | 400m 5:22.71 |
6. | Elizabeth WOOLNER | 50 | Team Anglia | | 5:23.06 | | | | |
| 50m 35.25 | 100m 1:14.01 | 150m 1:54.12 | 200m 2:35.15 | 250m 3:17.04 | 300m 3:59.07 | 350m 4:41.38 | 400m 5:23.06 |
7. | Elizabeth SHAW | 51 | Otter | | 5:27.72 | | | | |
| 50m 37.27 | 100m 1:18.34 | 150m 2:00.12 | 200m 2:41.93 | 250m 3:23.84 | 300m 4:05.59 | 350m 4:46.97 | 400m 5:27.72 |
8. | Suzanne MAIDMENT | 51 | Spencer | | 5:32.23 | | | | |
| 50m 37.72 | 100m 1:18.79 | 150m 2:00.78 | 200m 2:43.05 | 250m 3:25.11 | 300m 4:07.78 | 350m 4:50.22 | 400m 5:32.23 |
9. | Jill ROCKY | 52 | Mid Sussex | | 5:39.22 | | | | |
| 50m 36.65 | 100m 1:17.53 | 150m 2:00.15 | 200m 2:43.71 | 250m 3:27.36 | 300m 4:11.52 | 350m 4:55.91 | 400m 5:39.22 |
10. | Lynne DAWSON | 50 | Chapeltown | | 5:59.54 | | | | |
| 50m 39.82 | 100m 1:24.68 | 150m 2:10.66 | 200m 2:56.96 | 250m 3:42.90 | 300m 4:29.35 | 350m 5:15.79 | 400m 5:59.54 |
11. | Clair BAYNTON | 52 | Bracknell | | 6:00.58 | | | | |
| 50m 41.00 | 100m 1:25.48 | 150m 2:11.02 | 200m 2:57.22 | 250m 3:43.47 | 300m 4:29.80 | 350m 5:15.94 | 400m 6:00.58 |
12. | Victoria SCHINAGL | 50 | Calv Bing | | 6:17.10 | | | | |
| 50m 41.37 | 100m 1:27.73 | 150m 2:14.73 | 200m 3:02.93 | 250m 3:51.58 | 300m 4:40.55 | 350m 5:29.32 | 400m 6:17.10 |
13. | Helen ANDREWS | 51 | Fareham N'ds | | 6:37.84 | | | | |
| 50m 41.41 | 100m 1:30.65 | 150m 2:22.01 | 200m 3:13.86 | 250m 4:05.74 | 300m 4:57.63 | 350m 5:48.93 | 400m 6:37.84 |
14. | Suzanne MORGAN | 51 | Godalming | | 7:06.17 | | | | |
| 50m 44.39 | 100m 1:36.00 | 150m 2:30.07 | 200m 3:25.71 | 250m 4:23.55 | 300m 5:21.34 | 350m 6:18.67 | 400m 7:06.17 |
55/59 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | R.T. | | |
1. | Karen MCBEATH | 55 | Forres | | 5:22.96 | | | | |
| 50m 35.44 | 100m 1:14.39 | 150m 1:55.52 | 200m 2:37.21 | 250m 3:19.18 | 300m 4:00.81 | 350m 4:42.01 | 400m 5:22.96 |
2. | Frances WEST | 56 | Macclesf'ldM | | 5:28.21 | | | | |
| 50m 36.95 | 100m 1:17.23 | 150m 1:58.85 | 200m 2:40.49 | 250m 3:22.36 | 300m 4:04.32 | 350m 4:46.70 | 400m 5:28.21 |
3. | Verity DOBBIE | 58 | Consett | | 5:50.54 | | | | |
| 50m 36.80 | 100m 1:16.43 | 150m 1:58.47 | 200m 2:42.29 | 250m 3:28.87 | 300m 4:16.19 | 350m 5:03.92 | 400m 5:50.54 |
4. | Catherine HARTLE | 59 | Littled Mast | | 5:57.27 | | | | |
| 50m 39.88 | 100m 1:23.37 | 150m 2:08.72 | 200m 2:54.22 | 250m 3:40.14 | 300m 4:25.88 | 350m 5:12.11 | 400m 5:57.27 |
5. | Estelle FISHER | 58 | Bicester | | 6:42.06 | | | | |
| 50m 44.25 | 100m 1:34.40 | 150m 2:26.03 | 200m 3:18.07 | 250m 4:09.17 | 300m 5:01.37 | 350m 5:52.80 | 400m 6:42.06 |
6. | Louise WILKINSON | 55 | East Anglian | | 6:54.97 | | | | |
| 50m 43.95 | 100m 1:33.75 | 150m 2:25.95 | 200m 3:19.15 | 250m 4:12.69 | 300m 5:06.50 | 350m 6:01.09 | 400m 6:54.97 |
7. | Jacqui BORG | 55 | Havant & Wat | | 7:33.67 | | | | |
| 50m 52.37 | 100m 1:49.57 | 150m 2:47.39 | 200m 3:44.76 | 250m 4:42.19 | 300m 5:40.01 | 350m 6:38.16 | 400m 7:33.67 |
| Susan ARROWSMITH | 55 | NottmLeander | | DNC | | | | |
60/64 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | R.T. | | |
1. | Alyson FORDHAM | 61 | Romford Town | | 5:26.18 | | | | |
| 50m 36.43 | 100m 1:16.67 | 150m 1:58.11 | 200m 2:40.03 | 250m 3:22.15 | 300m 4:04.17 | 350m 4:45.69 | 400m 5:26.18 |
2. | Amanda HEATH | 60 | Spencer | | 5:36.11 | | | | |
| 50m 38.01 | 100m 1:20.35 | 150m 2:02.42 | 200m 2:46.22 | 250m 3:28.26 | 300m 4:10.75 | 350m 4:54.11 | 400m 5:36.11 |
3. | Jayne BALL | 63 | Gloucester M | | 5:49.17 | | | | |
| 50m - | 100m 1:22.83 | 150m 2:08.11 | 200m 2:52.65 | 250m 3:36.91 | 300m 4:21.43 | 350m 5:06.25 | 400m 5:49.17 |
4. | Catherine BECKETT | 61 | Winchester | | 5:51.40 | | | | |
| 50m 39.04 | 100m 1:22.41 | 150m 2:07.28 | 200m 2:52.67 | 250m 3:37.86 | 300m 4:23.45 | 350m 5:09.41 | 400m 5:51.40 |
5. | Amanda DOYLE | 61 | Kings Corm | | 6:00.51 | | | | |
| 50m 39.99 | 100m 1:24.34 | 150m 2:10.14 | 200m 2:57.32 | 250m 3:43.88 | 300m 4:30.34 | 350m 5:17.07 | 400m 6:00.51 |
6. | Claire MOORE | 62 | Bracknell | | 6:15.04 | | | | |
| 50m 41.24 | 100m 1:26.65 | 150m 2:12.58 | 200m - | 250m 3:48.64 | 300m - | 350m 5:27.48 | 400m 6:15.04 |
7. | Christine AYERS | 64 | South Beds | | 6:21.77 | | | | |
| 50m 41.01 | 100m 1:28.21 | 150m 2:17.02 | 200m 3:06.05 | 250m 3:55.32 | 300m 4:44.85 | 350m 5:33.98 | 400m 6:21.77 |
8. | Barbara COLE | 61 | Shrewsbury | | 6:24.24 | | | | |
| 50m 42.09 | 100m 1:30.11 | 150m 2:19.75 | 200m 3:09.24 | 250m 3:58.64 | 300m 4:47.72 | 350m 5:37.03 | 400m 6:24.24 |
| Barbara BOXALL | 62 | Romford Town | | DNC | | | | |
65/69 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | R.T. | | |
1. | Sandra VINCENT | 67 | Black Lion | | 6:28.48 | | | | |
| 50m 42.02 | 100m 1:29.05 | 150m 2:18.65 | 200m 3:08.36 | 250m 3:58.84 | 300m 4:49.88 | 350m 5:40.49 | 400m 6:28.48 |
2. | Jeanette BENN | 66 | Co Lincoln P | | 7:13.10 | | | | |
| 50m 49.79 | 100m 1:43.60 | 150m 2:39.46 | 200m 3:34.53 | 250m 4:29.58 | 300m 5:24.70 | 350m 6:19.56 | 400m 7:13.10 |
70/74 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | R.T. | | |
1. | Valerie MCLAREN | 70 | Crawley | | 7:34.71 | | | | |
| 50m 51.00 | 100m 1:45.85 | 150m 2:42.25 | 200m 3:39.94 | 250m 4:37.52 | 300m 5:36.83 | 350m 6:36.50 | 400m 7:34.71 |
| Elizabeth SAVIDGE | 73 | Kings Corm | | DNC | | | | |
75/79 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | R.T. | | |
1. | Elaine BROMWICH | 75 | Birmingham M | | 8:05.09 | | | | |
| 50m 53.37 | 100m 1:53.52 | 150m 2:54.49 | 200m 3:57.47 | 250m 5:00.20 | 300m 6:03.33 | 350m 7:06.19 | 400m 8:05.09 |
2. | Jenny BALL | 79 | Camphill Ed | | 8:11.73 | | | | |
| 50m 54.44 | 100m 1:54.85 | 150m 2:57.04 | 200m 4:00.03 | 250m 5:02.22 | 300m 6:06.46 | 350m 7:09.23 | 400m 8:11.73 |
3. | Jose ADAM | 76 | Brighton Dol | | 9:10.86 | | | | |
| 50m 53.18 | 100m 1:56.97 | 150m 3:09.35 | 200m 4:20.81 | 250m 5:36.08 | 300m 6:48.17 | 350m 8:02.41 | 400m 9:10.86 |
80/84 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | R.T. | | |
1. | Ann HUMPHRIS | 80 | Barnstaple | | 10:09.59 | | | | |
| 50m 1:06.87 | 100m 2:22.28 | 150m 3:41.81 | 200m 4:59.28 | 250m 6:15.98 | 300m 7:34.78 | 350m 8:53.46 | 400m 10:09.59 |