Womens Open 400m IM - Heats (Declared Winners)
18/24 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | R.T. | | |
1. | Aimee CARTER | 23 | Gloucester M | | 5:06.00 | | | | |
| 50m 31.48 | 100m 1:08.78 | 150m 1:48.74 | 200m 2:27.96 | 250m 3:11.95 | 300m 3:56.30 | 350m 4:31.93 | 400m 5:06.00 |
2. | Elinor BIRD | 18 | Kenilworth M | | 5:09.48 | | | | |
| 50m 34.94 | 100m 1:14.50 | 150m 1:52.66 | 200m 2:32.32 | 250m 3:14.64 | 300m 3:58.30 | 350m 4:33.84 | 400m 5:09.48 |
3. | Lauren MATTHEWS | 20 | Swindon Dolp | | 5:13.49 | | | | |
| 50m 31.78 | 100m 1:08.27 | 150m 1:47.88 | 200m 2:26.76 | 250m 3:12.86 | 300m 3:59.88 | 350m 4:37.37 | 400m 5:13.49 |
4. | Helen ST JOHN-MOSSE | 20 | Portsmouth N | | 5:30.31 | | | | |
| 50m 33.82 | 100m 1:12.95 | 150m 1:54.94 | 200m 2:36.35 | 250m 3:25.49 | 300m 4:14.44 | 350m 4:52.45 | 400m 5:30.31 |
5. | Grace ROUTLEDGE | 18 | Washington | | 5:42.60 | | | | |
| 50m 35.78 | 100m 1:16.42 | 150m 2:00.28 | 200m 2:42.44 | 250m 3:32.96 | 300m 4:24.17 | 350m 5:04.20 | 400m 5:42.60 |
25/29 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | R.T. | | |
1. | Laura ROBERTSON | 29 | Silver City | | 5:09.81 | | | | |
| 50m 33.42 | 100m 1:11.29 | 150m 1:50.53 | 200m 2:29.73 | 250m 3:12.91 | 300m 3:56.79 | 350m 4:33.30 | 400m 5:09.81 |
2. | Rebecca O'BRIEN | 28 | Maidenhead | | 5:14.58 | | | | |
| 50m 34.15 | 100m 1:11.71 | 150m 1:53.32 | 200m 2:32.89 | 250m 3:19.11 | 300m 4:04.93 | 350m 4:39.90 | 400m 5:14.58 |
3. | Kelly MCINTOSH | 28 | Silver City | | 5:27.45 | | | | |
| 50m 20.80 | 100m 1:16.05 | 150m 1:56.64 | 200m 2:36.58 | 250m 3:26.59 | 300m 4:14.17 | 350m 4:50.70 | 400m 5:27.45 |
4. | Sarah NISBET | 29 | Lewes | | 5:27.85 | | | | |
| 50m 34.91 | 100m 1:15.44 | 150m 2:00.14 | 200m 2:42.17 | 250m 3:27.98 | 300m 4:13.82 | 350m 4:52.01 | 400m 5:27.85 |
5. | Hannah LOUGHLIN | 29 | Teddington | | 5:29.12 | | | | |
| 50m 34.22 | 100m 1:14.66 | 150m 1:55.14 | 200m 2:36.76 | 250m 3:24.20 | 300m 4:14.04 | 350m 4:52.94 | 400m 5:29.12 |
6. | Abigail HUCKER | 25 | Otter | | 5:36.37 | | | | |
| 50m 35.37 | 100m 1:15.59 | 150m 1:59.08 | 200m 2:41.97 | 250m 3:30.80 | 300m 4:19.81 | 350m 4:58.90 | 400m 5:36.37 |
7. | Bethan CORLEY | 25 | Hoylake | | 5:41.80 | | | | |
| 50m 33.77 | 100m 1:12.89 | 150m 1:57.71 | 200m 2:41.92 | 250m 3:31.80 | 300m 4:24.33 | 350m 5:03.70 | 400m 5:41.80 |
8. | Camille VRAIN | 29 | Otter | | 5:46.16 | | | | |
| 50m 38.28 | 100m 1:22.84 | 150m 2:07.82 | 200m 2:51.93 | 250m 3:41.06 | 300m 4:29.95 | 350m 5:09.24 | 400m 5:46.16 |
9. | Alice DINSDALE-YOUNG | 29 | Otter | | 6:00.98 | | | | |
| 50m 39.23 | 100m 1:25.13 | 150m 2:12.12 | 200m 2:58.32 | 250m 3:48.22 | 300m 4:38.62 | 350m 5:21.27 | 400m 6:00.98 |
10. | Katherine PURCELL | 27 | East Leeds | | 7:18.11 | | | | |
| 50m 45.64 | 100m 1:38.27 | 150m 2:36.18 | 200m 3:35.02 | 250m 4:36.63 | 300m 5:43.01 | 350m 6:31.86 | 400m 7:18.11 |
30/34 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | R.T. | | |
1. | Georgina HEYN | 33 | Teddington | | 5:11.95 | | | | |
| 50m 32.75 | 100m 1:10.86 | 150m - | 200m 2:36.45 | 250m 3:18.71 | 300m 4:01.52 | 350m 4:37.27 | 400m 5:11.95 |
2. | Michelle CURRY | 30 | Romford Town | | 5:16.94 | | | | |
| 50m 32.50 | 100m 1:10.65 | 150m 1:50.92 | 200m 2:30.49 | 250m 3:16.51 | 300m 4:03.27 | 350m 4:41.12 | 400m 5:16.94 |
3. | Jessica THORPE | 32 | Otter | | 5:53.40 | | | | |
| 50m 38.26 | 100m 1:21.71 | 150m 2:08.31 | 200m 2:54.92 | 250m 3:43.67 | 300m 4:35.28 | 350m 5:14.70 | 400m 5:53.40 |
| Laura MOLYNEAUX | 30 | Fareham N'ds | | DNF | | | | |
35/39 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | R.T. | | |
1. | Elizabeth BELLINGER | 39 | Bishop Stort | | 5:29.61 | | | | |
| 50m 32.52 | 100m 1:10.45 | 150m 1:52.86 | 200m 2:35.12 | 250m 3:24.21 | 300m 4:13.71 | 350m 4:51.74 | 400m 5:29.61 |
2. | Sarah HEMPENSTALL | 39 | G B Police | | 5:44.65 | | | | |
| 50m 34.77 | 100m 1:15.73 | 150m 2:01.72 | 200m 2:46.13 | 250m 3:35.67 | 300m 4:25.71 | 350m 5:05.18 | 400m 5:44.65 |
3. | Vicky MACRAE | 39 | Heart Of Mid | | 5:56.96 | | | | |
| 50m 36.45 | 100m 1:17.40 | 150m 2:04.89 | 200m 2:51.97 | 250m 3:44.86 | 300m 4:38.69 | 350m 5:19.01 | 400m 5:56.96 |
| Jackie CARRIBINE | 38 | Warrington M | | DNC | | | | |
| Emma PAGE | 36 | RomseyTotton | | DNC | | | | |
40/44 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | R.T. | | |
1. | Dawn PALMER | 41 | Romford Town | | 5:18.51 | | | | |
| 50m 32.88 | 100m 1:11.68 | 150m 1:51.16 | 200m 2:30.87 | 250m 3:17.61 | 300m 4:04.07 | 350m 4:41.68 | 400m 5:18.51 |
2. | Janet MCLEAN | 44 | Carnegie | | 5:32.30 | | | | |
| 50m 35.50 | 100m 1:15.65 | 150m 1:58.31 | 200m 2:41.15 | 250m 3:28.33 | 300m 4:16.56 | 350m 4:54.99 | 400m 5:32.30 |
3. | Jessica WOODDISSE | 42 | Sub 160 | | 5:35.27 | | | | |
| 50m 36.18 | 100m 1:16.11 | 150m 1:59.71 | 200m 2:43.84 | 250m 3:31.05 | 300m 4:19.72 | 350m 4:57.26 | 400m 5:35.27 |
4. | Jill GROVES | 43 | Kenilworth M | | 5:47.01 | | | | |
| 50m 35.94 | 100m 1:18.36 | 150m 2:01.61 | 200m 2:45.84 | 250m 3:36.11 | 300m 4:26.51 | 350m 5:07.55 | 400m 5:47.01 |
5. | Jo LEE-PEARCE | 41 | Hemel Hemp | | 5:48.23 | | | | |
| 50m 35.47 | 100m 1:17.21 | 150m 2:02.47 | 200m 2:47.06 | 250m 3:36.40 | 300m 4:26.42 | 350m 5:07.75 | 400m 5:48.23 |
6. | Lucy RYAN | 44 | Team Anglia | | 5:57.03 | | | | |
| 50m 37.59 | 100m 1:22.62 | 150m 2:10.83 | 200m 2:58.73 | 250m 3:45.47 | 300m 4:33.63 | 350m 5:16.46 | 400m 5:57.03 |
7. | Laura SHIELDS | 43 | Scotia | | 6:07.71 | | | | |
| 50m 40.31 | 100m 1:27.83 | 150m 3:07.62 | 200m - | 250m 3:59.32 | 300m 4:48.33 | 350m 5:28.99 | 400m 6:07.71 |
8. | Joanne SPARKS | 42 | Godalming | | 6:49.62 | | | | |
| 50m 45.78 | 100m 1:38.83 | 150m 2:30.00 | 200m 3:21.47 | 250m 4:19.13 | 300m 5:16.99 | 350m 6:49.62 | 400m 6:49.62 |
9. | Alison COWIE | 44 | Chelmsford | | 7:21.35 | | | | |
| 50m 49.63 | 100m 1:46.96 | 150m 2:43.64 | 200m 3:40.71 | 250m 4:40.63 | 300m 5:41.22 | 350m 6:31.81 | 400m 7:21.35 |
45/49 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | R.T. | | |
1. | Nicola LATTY | 46 | Sub 160 | | 5:28.52 | | | | |
| 50m 34.66 | 100m 1:13.34 | 150m 1:56.69 | 200m 2:39.52 | 250m 3:27.12 | 300m 4:15.74 | 350m 4:53.63 | 400m 5:28.52 |
2. | Bryony WILKES | 47 | Loughborough | | 6:08.13 | | | | |
| 50m 38.05 | 100m 1:24.04 | 150m 2:12.51 | 200m 3:00.40 | 250m 3:52.82 | 300m 4:46.25 | 350m 5:27.89 | 400m 6:08.13 |
3. | Judy PRIOR | 47 | Enfield Sq | | 6:19.05 | | | | |
| 50m 42.00 | 100m 1:30.71 | 150m 2:17.99 | 200m 3:05.25 | 250m 4:00.53 | 300m 4:56.33 | 350m 5:37.03 | 400m 6:19.05 |
4. | Deryn CREASY | 46 | Aylesbury | | 6:52.46 | | | | |
| 50m 43.10 | 100m 1:38.35 | 150m 2:35.30 | 200m 3:31.86 | 250m 4:24.57 | 300m 5:19.05 | 350m 6:07.34 | 400m 6:52.46 |
50/54 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | R.T. | | |
1. | Judy BROWN | 53 | Warrington M | | 5:48.28 | | | | |
| 50m 36.42 | 100m 1:17.65 | 150m 1:59.40 | 200m 2:40.70 | 250m 3:33.86 | 300m 4:27.28 | 350m 5:08.25 | 400m 5:48.28 |
2. | Elaine SEAGER | 54 | Loughborough | | 6:10.61 | | | | |
| 50m 40.89 | 100m 1:26.73 | 150m - | 200m 2:59.39 | 250m 3:54.28 | 300m 4:49.64 | 350m 5:31.30 | 400m 6:10.61 |
3. | Adele PARHAM | 50 | Exmouth | | 6:23.10 | | | | |
| 50m 40.49 | 100m 1:27.27 | 150m 2:19.01 | 200m 3:09.43 | 250m 4:01.94 | 300m 4:55.36 | 350m 5:39.96 | 400m 6:23.10 |
4. | Lisa WITHERS | 51 | Team Anglia | | 6:40.11 | | | | |
| 50m 43.57 | 100m 1:35.48 | 150m 2:27.48 | 200m 3:19.40 | 250m 4:11.18 | 300m 5:06.48 | 350m 5:53.88 | 400m 6:40.11 |
5. | Blanaid WALKER | 54 | Witney | | 7:08.49 | | | | |
| 50m 50.53 | 100m 1:48.66 | 150m 2:41.89 | 200m 3:33.48 | 250m 4:33.29 | 300m 5:33.00 | 350m 6:21.78 | 400m 7:08.49 |
55/59 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | R.T. | | |
1. | Helen KULA-PRZEZWANSKI | 58 | Gloucester M | | 6:16.98 | | | | |
| 50m 39.11 | 100m 1:25.11 | 150m 2:12.36 | 200m 2:58.43 | 250m 3:55.71 | 300m 4:51.96 | 350m 5:35.84 | 400m 6:16.98 |
2. | Frances BAKER | 57 | Spencer | | 6:40.06 | | | | |
| 50m 42.02 | 100m 1:29.46 | 150m 2:19.40 | 200m 3:09.66 | 250m 4:07.93 | 300m 5:09.28 | 350m 5:54.80 | 400m 6:40.06 |
3. | Margaret TUCK | 55 | Long Eaton | | 6:50.21 | | | | |
| 50m 42.43 | 100m 1:33.83 | 150m 2:24.55 | 200m 3:16.48 | 250m 4:15.49 | 300m 5:16.93 | 350m 6:04.21 | 400m 6:50.21 |
60/64 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | R.T. | | |
1. | Audrey COOPER | 63 | Silver City | | 6:15.37 | | | | |
| 50m 44.84 | 100m 1:33.37 | 150m 2:22.79 | 200m 3:10.81 | 250m 4:00.87 | 300m 4:51.05 | 350m 5:34.17 | 400m 6:15.37 |
2. | Amanda HEATH | 60 | Spencer | | 6:25.00 | | | | |
| 50m 39.55 | 100m 1:26.71 | 150m 2:18.97 | 200m 3:09.87 | 250m 4:02.07 | 300m 4:55.74 | 350m - | 400m 6:25.00 |
3. | Susan PROCTER | 61 | Barnet Copt | | 7:40.20 | | | | |
| 50m 46.31 | 100m 1:39.26 | 150m 2:45.39 | 200m 3:51.20 | 250m 4:54.34 | 300m 5:58.12 | 350m 6:50.45 | 400m 7:40.20 |