Mens Open 400m Freestyle - Heats (Declared Winners)
18/24 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | R.T. | | |
1. | Alex MASON | 21 | Team Luton | | 4:17.01 | | | | |
| 50m 28.76 | 100m 59.96 | 150m 1:32.75 | 200m 2:05.85 | 250m 2:38.68 | 300m 3:11.87 | 350m 3:45.06 | 400m 4:17.01 |
2. | James CASTLE | 18 | Black Lion | | 4:21.43 | | | | |
| 50m 28.96 | 100m 1:01.15 | 150m 1:33.88 | 200m 2:06.92 | 250m 2:40.67 | 300m 3:14.33 | 350m 3:48.01 | 400m 4:21.43 |
3. | William CARTER | 19 | Shrewsbury | | 4:21.54 | | | | |
| 50m 30.23 | 100m 1:03.09 | 150m 1:35.62 | 200m 2:07.89 | 250m 2:40.82 | 300m 3:14.03 | 350m 3:48.28 | 400m 4:21.54 |
4. | George RUSSELL | 20 | Rotherham Mo | | 4:28.74 | | | | |
| 50m 29.69 | 100m 1:01.99 | 150m 1:35.41 | 200m 2:09.32 | 250m 2:44.04 | 300m 3:19.07 | 350m 3:54.31 | 400m 4:28.74 |
5. | Harry CRISP | 23 | Norwich Swan | | 4:30.63 | | | | |
| 50m 30.37 | 100m 1:04.60 | 150m 1:39.43 | 200m 2:14.15 | 250m 2:48.80 | 300m 3:23.45 | 350m 3:58.46 | 400m 4:30.63 |
6. | Louis HINES | 20 | Watford SC | | 4:31.79 | | | | |
| 50m 29.05 | 100m 1:02.38 | 150m 1:37.70 | 200m 2:12.71 | 250m 2:47.70 | 300m 3:22.54 | 350m 3:57.95 | 400m 4:31.79 |
7. | Hayden BEEBEE | 20 | Shrewsbury | | 4:33.33 | | | | |
| 50m 32.66 | 100m 1:07.22 | 150m 1:41.70 | 200m 2:16.86 | 250m 2:49.81 | 300m 3:23.59 | 350m 3:57.78 | 400m 4:33.33 |
8. | Alex JENKINS | 23 | Camphill Ed | | 4:48.73 | | | | |
| 50m 31.80 | 100m 1:07.97 | 150m 1:44.92 | 200m 2:21.69 | 250m 2:58.47 | 300m 3:35.74 | 350m 4:12.67 | 400m 4:48.73 |
| Callum ARIS | 18 | Chase | | DNC | | | | |
25/29 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | R.T. | | |
1. | William JOLLY | 26 | Newcastle | | 4:08.61 | | | | |
| 50m 28.45 | 100m 59.69 | 150m 1:31.37 | 200m 2:03.42 | 250m 2:35.83 | 300m 3:08.15 | 350m 3:39.88 | 400m 4:08.61 |
2. | Richard JAGGER | 28 | East Leeds | | 4:15.42 | | | | |
| 50m 28.27 | 100m 59.91 | 150m 1:32.25 | 200m 2:04.95 | 250m 2:38.05 | 300m 3:11.55 | 350m 3:45.21 | 400m 4:15.42 |
3. | Alastair HONEY | 28 | Silver City | | 4:25.25 | | | | |
| 50m 29.56 | 100m 1:03.10 | 150m 1:37.04 | 200m 2:11.18 | 250m 2:45.23 | 300m 3:19.30 | 350m 3:53.38 | 400m 4:25.25 |
4. | Lorenzo CACIAGLI | 29 | Cally Mast | | 4:27.58 | | | | |
| 50m 31.85 | 100m 1:05.33 | 150m 1:39.26 | 200m 2:13.14 | 250m 2:46.59 | 300m 3:20.23 | 350m 3:54.56 | 400m 4:27.58 |
5. | Christopher HEAPS | 29 | Newcastle | | 4:31.28 | | | | |
| 50m 30.58 | 100m 1:04.16 | 150m 1:38.15 | 200m 2:12.55 | 250m 2:47.14 | 300m 3:22.50 | 350m 3:57.62 | 400m 4:31.28 |
6. | Matthew CRACKELL | 26 | Loughborough | | 4:38.60 | | | | |
| 50m 30.49 | 100m 1:05.53 | 150m 1:41.37 | 200m 2:17.19 | 250m 2:52.90 | 300m 3:29.15 | 350m 4:04.77 | 400m 4:38.60 |
7. | Joshua STRATFORD | 26 | Rochford | | 4:45.55 | | | | |
| 50m 31.12 | 100m 1:05.52 | 150m 1:41.38 | 200m 2:17.82 | 250m 2:54.87 | 300m 3:32.36 | 350m 4:09.41 | 400m 4:45.55 |
8. | Thomas ALLEN | 26 | G B Police | | 4:46.07 | | | | |
| 50m 31.23 | 100m 1:06.68 | 150m 1:43.04 | 200m 2:19.71 | 250m 2:56.61 | 300m 3:34.17 | 350m 4:11.19 | 400m 4:46.07 |
9. | Adam SPEAR | 26 | Felixstowe | | 4:52.80 | | | | |
| 50m 33.99 | 100m 1:10.50 | 150m 1:47.94 | 200m 2:25.75 | 250m 3:02.72 | 300m 3:39.64 | 350m 4:17.68 | 400m 4:52.80 |
10. | Ian LANG | 29 | Exmouth | | 5:00.40 | | | | |
| 50m 33.94 | 100m 1:10.43 | 150m 1:48.83 | 200m 2:27.36 | 250m 3:06.15 | 300m 3:44.94 | 350m 4:23.69 | 400m 5:00.40 |
11. | Christopher MAY | 25 | Ealing | | 5:02.11 | | | | |
| 50m 32.93 | 100m 1:09.39 | 150m 1:47.67 | 200m 2:27.36 | 250m 3:06.76 | 300m 3:46.27 | 350m 4:25.10 | 400m 5:02.11 |
12. | Calum WINTON | 25 | Hemel Hemp | | 5:02.24 | | | | |
| 50m 31.99 | 100m 1:07.79 | 150m 1:45.92 | 200m 2:25.38 | 250m 3:04.92 | 300m 3:45.00 | 350m 4:24.78 | 400m 5:02.24 |
| Lewis KING | 27 | Putteridge | | DNC | | | | |
30/34 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | R.T. | | |
1. | Daniel JOHN | 30 | Totnes | | 4:11.93 | | | | |
| 50m 28.80 | 100m 1:00.40 | 150m 1:32.46 | 200m 2:05.08 | 250m 2:37.54 | 300m 3:09.79 | 350m 3:41.64 | 400m 4:11.93 |
2. | David SUTHERLAND | 30 | Silver City | | 4:24.77 | | | | |
| 50m 29.91 | 100m 1:03.44 | 150m 1:37.56 | 200m 2:11.63 | 250m 2:45.47 | 300m 3:19.51 | 350m 3:53.15 | 400m 4:24.77 |
3. | Shaun CHALLIS | 30 | Brighton Dol | | 4:34.15 | | | | |
| 50m 30.70 | 100m 1:04.94 | 150m 1:39.81 | 200m 2:14.66 | 250m 2:49.16 | 300m 3:24.28 | 350m 3:59.49 | 400m 4:34.15 |
4. | Omar HUSSAIN | 31 | Co Bradford | | 4:35.91 | | | | |
| 50m 29.85 | 100m 1:02.73 | 150m 1:36.35 | 200m 2:11.26 | 250m 2:47.19 | 300m 3:23.70 | 350m 4:00.39 | 400m 4:35.91 |
5. | Thomas BARNES | 30 | Bicester | | 4:38.46 | | | | |
| 50m 31.63 | 100m 1:06.80 | 150m 1:42.85 | 200m 2:19.47 | 250m 2:55.54 | 300m 3:30.94 | 350m 4:06.45 | 400m 4:38.46 |
6. | Ross WISBY | 31 | RAF Swim | | 4:38.53 | | | | |
| 50m 31.53 | 100m 1:06.38 | 150m 1:41.56 | 200m 2:17.37 | 250m 2:52.43 | 300m 3:27.80 | 350m 4:03.35 | 400m 4:38.53 |
7. | Michael FLOWER | 32 | Teddington | | 4:42.60 | | | | |
| 50m 30.77 | 100m 1:06.42 | 150m 1:43.12 | 200m 2:20.25 | 250m 2:56.85 | 300m 3:33.09 | 350m 4:08.77 | 400m 4:42.60 |
8. | Sam WATTS | 31 | East Anglian | | 4:46.99 | | | | |
| 50m 31.45 | 100m 1:07.30 | 150m 1:43.95 | 200m 2:21.30 | 250m 2:57.79 | 300m 3:35.25 | 350m 4:11.96 | 400m 4:46.99 |
9. | Aaron YEOMAN | 33 | King'f Scar | | 4:50.31 | | | | |
| 50m 30.69 | 100m 1:05.83 | 150m 1:42.86 | 200m 2:20.02 | 250m 2:57.22 | 300m 3:34.84 | 350m 4:12.73 | 400m 4:50.31 |
10. | Adam GRICE | 31 | East Leeds | | 5:19.33 | | | | |
| 50m 34.47 | 100m 1:13.48 | 150m 1:54.04 | 200m 2:35.30 | 250m 3:16.59 | 300m 3:57.97 | 350m 4:39.03 | 400m 5:19.33 |
11. | Ian HANSFORD | 30 | Co Lincoln P | | 5:31.14 | | | | |
| 50m 35.25 | 100m 1:15.31 | 150m 1:57.33 | 200m 2:41.12 | 250m 3:25.10 | 300m 4:08.83 | 350m 4:52.67 | 400m 5:31.14 |
35/39 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | R.T. | | |
1. | Carl SHAW | 37 | NottmLeander | | 4:10.53 | | | | |
| 50m 28.44 | 100m 59.45 | 150m 1:31.04 | 200m 2:03.25 | 250m 2:35.62 | 300m 3:07.89 | 350m 3:39.64 | 400m 4:10.53 |
2. | Nick VALENTINE | 36 | Newcastle | | 4:20.58 | | | | |
| 50m 29.50 | 100m 1:01.36 | 150m 1:34.06 | 200m 2:07.46 | 250m 2:40.73 | 300m 3:14.34 | 350m 3:47.77 | 400m 4:20.58 |
3. | Simon DYSON | 38 | Guildford Ct | | 4:32.41 | | | | |
| 50m 31.15 | 100m 1:05.33 | 150m 1:40.50 | 200m 2:16.18 | 250m 2:51.12 | 300m 3:25.92 | 350m 4:00.35 | 400m 4:32.41 |
4. | Pip BENNETT | 36 | Bristol Hen | | 4:35.78 | | | | |
| 50m 31.99 | 100m 1:06.25 | 150m 1:41.33 | 200m 2:16.93 | 250m 2:51.74 | 300m 3:26.91 | 350m 4:01.78 | 400m 4:35.78 |
5. | James GILL | 35 | Co Cambridge | | 4:37.47 | | | | |
| 50m 31.41 | 100m 1:05.56 | 150m 1:40.69 | 200m 2:16.17 | 250m 2:51.61 | 300m 3:26.95 | 350m 4:02.36 | 400m 4:37.47 |
6. | Andrew FARRELL | 39 | Brighton Dol | | 4:37.94 | | | | |
| 50m 30.93 | 100m - | 150m 1:40.92 | 200m - | 250m - | 300m - | 350m - | 400m 4:37.94 |
7. | Sean EVERETT | 39 | Brighton Dol | | 4:42.51 | | | | |
| 50m 31.64 | 100m 1:06.44 | 150m 1:43.09 | 200m 2:19.81 | 250m 2:56.60 | 300m 3:33.18 | 350m 4:09.07 | 400m 4:42.51 |
8. | James MACTAVISH | 35 | Co South'ton | | 4:47.15 | | | | |
| 50m 32.93 | 100m 1:09.20 | 150m 1:46.61 | 200m 2:24.04 | 250m 3:00.68 | 300m 3:36.73 | 350m 4:12.11 | 400m 4:47.15 |
9. | Luka CRNJAKOVIC | 39 | Cally Mast | | 4:51.08 | | | | |
| 50m 33.61 | 100m 1:09.96 | 150m 1:47.02 | 200m 2:24.89 | 250m 3:02.42 | 300m 3:39.69 | 350m 4:16.04 | 400m 4:51.08 |
10. | Daniel MALCOLM | 35 | Shrewsbury | | 4:57.96 | | | | |
| 50m 33.94 | 100m 1:10.94 | 150m 1:48.76 | 200m 2:26.96 | 250m 3:05.00 | 300m 3:43.26 | 350m 4:21.65 | 400m 4:57.96 |
11. | Graeme CROWSTON | 36 | Putteridge | | 5:14.94 | | | | |
| 50m 33.23 | 100m 1:11.06 | 150m 1:50.99 | 200m 2:31.56 | 250m 3:13.10 | 300m 3:54.33 | 350m 4:35.47 | 400m 5:14.94 |
12. | Richard ROYAL | 37 | Hull Masters | | 5:30.79 | | | | |
| 50m 35.61 | 100m 1:15.14 | 150m 1:57.29 | 200m 2:39.95 | 250m 3:23.86 | 300m 4:07.60 | 350m 4:51.84 | 400m 5:30.79 |
13. | Barnaby RUDD | 39 | Guildford Ct | | 5:40.39 | | | | |
| 50m 37.27 | 100m 1:18.63 | 150m 2:01.83 | 200m 2:45.62 | 250m 3:29.51 | 300m 4:13.32 | 350m 4:57.30 | 400m 5:40.39 |
40/44 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | R.T. | | |
1. | Christopher RIX | 41 | Warrington M | | 4:24.83 | | | | |
| 50m 29.31 | 100m 1:02.29 | 150m 1:36.51 | 200m 2:10.98 | 250m 2:45.34 | 300m 3:19.10 | 350m 3:53.28 | 400m 4:24.83 |
2. | Richard HOPE | 41 | Guildford Ct | | 4:31.63 | | | | |
| 50m 30.68 | 100m 1:04.97 | 150m 1:39.94 | 200m 2:14.86 | 250m 2:49.51 | 300m 3:24.29 | 350m 3:58.57 | 400m 4:31.63 |
3. | Chris HOPTON | 42 | Camden Swiss | | 4:31.82 | | | | |
| 50m 32.34 | 100m 1:07.67 | 150m 1:43.15 | 200m 2:18.45 | 250m 2:52.69 | 300m 3:26.94 | 350m 3:59.92 | 400m 4:31.82 |
4. | Lee NORTH | 43 | Rochford | | 4:32.30 | | | | |
| 50m 30.74 | 100m 1:04.86 | 150m 1:39.87 | 200m 2:14.92 | 250m 2:49.80 | 300m 3:24.81 | 350m 3:59.46 | 400m 4:32.30 |
5. | Alexander BEVIS | 42 | Team Anglia | | 4:37.38 | | | | |
| 50m 30.88 | 100m 1:06.05 | 150m 1:41.66 | 200m 2:17.79 | 250m 2:53.32 | 300m 3:28.99 | 350m 4:04.41 | 400m 4:37.38 |
6. | David DAPORTA-MENDEZ | 40 | Out To Swim | | 4:39.50 | | | | |
| 50m 31.37 | 100m 1:05.41 | 150m 1:40.43 | 200m 2:15.85 | 250m 2:51.29 | 300m 3:27.48 | 350m 4:03.88 | 400m 4:39.50 |
7. | Nigel GASKIN | 40 | G B Police | | 4:39.68 | | | | |
| 50m 30.83 | 100m 1:06.37 | 150m 1:43.11 | 200m 2:20.32 | 250m 2:53.71 | 300m 3:29.16 | 350m 4:04.66 | 400m 4:39.68 |
8. | Simon MARSDEN | 43 | Barnet Copt | | 4:53.39 | | | | |
| 50m 33.24 | 100m 1:09.79 | 150m 1:47.08 | 200m 2:24.86 | 250m 3:02.75 | 300m 3:40.35 | 350m 4:17.44 | 400m 4:53.39 |
9. | Alan WALLACE | 41 | Co Cambridge | | 4:58.99 | | | | |
| 50m 34.15 | 100m 1:11.44 | 150m 1:49.49 | 200m 2:27.60 | 250m 3:06.20 | 300m 3:44.33 | 350m 4:21.16 | 400m 4:58.99 |
10. | Matthew JAMES | 42 | Hoylake | | 5:13.16 | | | | |
| 50m 31.88 | 100m 1:09.69 | 150m 1:49.75 | 200m 2:30.36 | 250m 3:11.45 | 300m 3:52.88 | 350m 4:33.33 | 400m 5:13.16 |
11. | Duncan LIP | 43 | Co South'ton | | 5:49.29 | | | | |
| 50m 38.97 | 100m 1:22.37 | 150m 2:06.55 | 200m 2:51.56 | 250m 3:37.11 | 300m 4:23.25 | 350m 5:09.12 | 400m 5:49.29 |
45/49 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | R.T. | | |
1. | Paul CLEMENCE | 47 | East Leeds | | 4:32.69 | | | | |
| 50m 30.79 | 100m 1:04.96 | 150m 1:39.87 | 200m 2:15.07 | 250m 2:50.41 | 300m 3:25.74 | 350m 4:00.63 | 400m 4:32.69 |
2. | Stuart DYBLE | 46 | Norfolk Vikg | | 4:36.27 | | | | |
| 50m 31.35 | 100m 1:06.14 | 150m 1:42.04 | 200m 2:17.87 | 250m 2:53.52 | 300m 3:28.82 | 350m 4:03.37 | 400m 4:36.27 |
3. | David STANNARD | 46 | Reading | | 4:42.16 | | | | |
| 50m 32.15 | 100m 1:07.78 | 150m 1:43.57 | 200m 2:19.86 | 250m 2:56.06 | 300m 3:31.78 | 350m 4:06.97 | 400m 4:42.16 |
4. | David CHANEY | 49 | Gates &Whick | | 4:47.68 | | | | |
| 50m 12.81 | 100m 1:06.76 | 150m 1:44.12 | 200m 2:21.65 | 250m 2:59.20 | 300m 3:36.56 | 350m 4:12.70 | 400m 4:47.68 |
5. | Paul HATTON | 48 | Caradon | | 4:56.25 | | | | |
| 50m 33.95 | 100m 1:10.59 | 150m 1:48.09 | 200m 2:25.64 | 250m 3:02.63 | 300m 3:40.25 | 350m 4:18.41 | 400m 4:56.25 |
6. | Robert DAVIS | 47 | Team Anglia | | 5:03.36 | | | | |
| 50m 32.76 | 100m - | 150m - | 200m 2:26.63 | 250m 3:05.64 | 300m 3:45.47 | 350m 4:24.83 | 400m 5:03.36 |
7. | Nigel DAWSON | 48 | Gloucester M | | 5:05.19 | | | | |
| 50m - | 100m - | 150m - | 200m - | 250m - | 300m - | 350m - | 400m 5:05.19 |
8. | Nicholas WHITE | 46 | Chelmsford | | 5:20.33 | | | | |
| 50m 35.38 | 100m 1:15.42 | 150m 1:56.42 | 200m 2:37.90 | 250m 3:19.78 | 300m 4:01.53 | 350m 4:42.67 | 400m 5:20.33 |
9. | David BELL | 46 | Bracknell | | 5:22.83 | | | | |
| 50m 34.72 | 100m 1:14.09 | 150m 1:54.02 | 200m 2:35.48 | 250m 3:17.61 | 300m 3:59.78 | 350m 4:41.25 | 400m 5:22.83 |
10. | David BORTHWICK | 49 | East Anglian | | 5:30.00 | | | | |
| 50m 36.43 | 100m 1:16.24 | 150m 1:57.27 | 200m - | 250m - | 300m 4:05.21 | 350m 4:48.02 | 400m 5:30.00 |
11. | Martyn BRUNT | 49 | Co Coventry | | 5:30.71 | | | | |
| 50m 37.73 | 100m 1:18.19 | 150m 2:00.21 | 200m 2:43.00 | 250m 3:26.17 | 300m 4:09.21 | 350m 4:51.81 | 400m 5:30.71 |
12. | Mark ROBINSON | 46 | Co Sund'land | | 5:32.14 | | | | |
| 50m 35.69 | 100m 1:15.71 | 150m 1:57.78 | 200m 2:40.58 | 250m 3:23.72 | 300m 4:07.39 | 350m 4:50.61 | 400m 5:32.14 |
13. | Dave PETHERS | 47 | Chelmsford | | 5:36.70 | | | | |
| 50m 30.32 | 100m 1:05.08 | 150m 1:56.56 | 200m 2:41.66 | 250m 3:27.22 | 300m 4:11.04 | 350m 4:53.99 | 400m 5:36.70 |
14. | John O'ROURKE | 48 | Team Luton | | 5:39.99 | | | | |
| 50m 39.48 | 100m 1:22.00 | 150m 2:05.73 | 200m 2:49.69 | 250m 3:32.54 | 300m 4:15.51 | 350m 4:58.54 | 400m 5:39.99 |
15. | David BOYCE | 48 | East Anglian | | 5:41.53 | | | | |
| 50m 37.62 | 100m 1:18.49 | 150m 2:01.79 | 200m 2:45.69 | 250m 3:29.76 | 300m 4:13.85 | 350m 4:58.50 | 400m 5:41.53 |
16. | Phillip ALDRIDGE | 46 | Tynemouth | | 5:47.51 | | | | |
| 50m 37.78 | 100m 1:20.52 | 150m 2:05.59 | 200m 2:50.16 | 250m 3:35.13 | 300m 4:20.33 | 350m 5:05.33 | 400m 5:47.51 |
17. | Clive SMITH | 48 | Etwall | | 5:51.56 | | | | |
| 50m 38.00 | 100m 1:20.41 | 150m 2:05.47 | 200m 2:50.62 | 250m 3:35.81 | 300m 4:21.80 | 350m 5:08.16 | 400m 5:51.56 |
18. | Ian JAMES | 47 | Co Oxford | | 6:08.45 | | | | |
| 50m 1:26.05 | 100m - | 150m 2:13.00 | 200m 3:00.83 | 250m 3:49.24 | 300m 4:36.61 | 350m - | 400m 6:08.45 |
50/54 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | R.T. | | |
1. | Mark REYNOLDS | 54 | Barnet Copt | | 4:25.27 | | | | |
| 50m 30.12 | 100m - | 150m 1:37.72 | 200m 2:12.21 | 250m 2:46.23 | 300m 3:19.95 | 350m 3:53.14 | 400m 4:25.27 |
2. | Andrew CARR | 51 | East Leeds | | 4:42.84 | | | | |
| 50m 31.61 | 100m 1:06.25 | 150m 1:42.16 | 200m 2:18.24 | 250m 2:54.48 | 300m 3:30.69 | 350m 4:07.09 | 400m 4:42.84 |
3. | Julian PLUMLEY | 52 | Newcastle | | 4:43.95 | | | | |
| 50m 31.47 | 100m 1:06.69 | 150m 1:42.63 | 200m 2:18.79 | 250m 2:55.20 | 300m 3:32.16 | 350m 4:08.46 | 400m 4:43.95 |
4. | Simon EMM | 51 | Colchester | | 4:44.70 | | | | |
| 50m 30.81 | 100m 1:05.29 | 150m 1:41.11 | 200m 2:17.34 | 250m 2:53.82 | 300m 3:30.67 | 350m 4:07.89 | 400m 4:44.70 |
5. | Geoffrey GOODWIN | 50 | Crawley | | 4:49.15 | | | | |
| 50m 32.33 | 100m 1:09.14 | 150m 1:46.99 | 200m 2:24.70 | 250m 3:01.56 | 300m 3:37.98 | 350m 4:14.23 | 400m 4:49.15 |
6. | Simon GRIFFITHS | 51 | Teddington | | 4:52.17 | | | | |
| 50m 32.98 | 100m 1:08.81 | 150m 1:45.54 | 200m 2:22.71 | 250m 3:00.56 | 300m 3:38.20 | 350m 4:16.09 | 400m 4:52.17 |
7. | Nigel BROWN | 51 | Chelmsford | | 4:52.22 | | | | |
| 50m 33.42 | 100m 1:10.31 | 150m 1:48.24 | 200m 2:25.59 | 250m 3:03.35 | 300m 3:40.41 | 350m 4:17.45 | 400m 4:52.22 |
8. | Andrew GRISTWOOD | 53 | Cleethorpes | | 4:58.08 | | | | |
| 50m 33.04 | 100m 1:09.16 | 150m 1:46.21 | 200m 2:23.85 | 250m 3:02.08 | 300m 3:41.06 | 350m 4:20.18 | 400m 4:58.08 |
9. | Richard STOCK | 50 | Leic Peng | | 4:59.30 | | | | |
| 50m 31.94 | 100m 1:08.97 | 150m 1:46.95 | 200m 2:25.76 | 250m 3:05.07 | 300m 3:44.44 | 350m 4:23.30 | 400m 4:59.30 |
10. | David CLARKE | 53 | Wrekin Coll | | 5:00.33 | | | | |
| 50m 34.27 | 100m 1:11.24 | 150m 1:48.80 | 200m 2:27.07 | 250m 3:04.96 | 300m 3:43.48 | 350m 4:21.78 | 400m 5:00.33 |
11. | Matthew GRANT | 53 | Gates &Whick | | 5:07.09 | | | | |
| 50m 33.67 | 100m 1:09.36 | 150m 1:47.46 | 200m 2:26.41 | 250m 3:06.56 | 300m 3:47.00 | 350m 4:27.93 | 400m 5:07.09 |
12. | Andrew HOOPER | 54 | Teddington | | 5:14.22 | | | | |
| 50m 33.40 | 100m 1:10.83 | 150m 1:50.47 | 200m 2:31.15 | 250m 3:12.19 | 300m 3:53.56 | 350m 4:35.21 | 400m 5:14.22 |
13. | Simon BRADFORD | 50 | Team Anglia | | 5:22.70 | | | | |
| 50m 34.44 | 100m 1:14.03 | 150m 1:54.29 | 200m 2:35.68 | 250m 3:16.95 | 300m 3:58.58 | 350m 4:41.35 | 400m 5:22.70 |
14. | Peter ROBINSON | 52 | Co Cambridge | | 5:34.28 | | | | |
| 50m 35.91 | 100m 1:15.85 | 150m 1:57.67 | 200m 2:40.72 | 250m 3:24.58 | 300m 4:08.55 | 350m 4:51.97 | 400m 5:34.28 |
15. | Andrew ENGLAND | 52 | Royal Navy | | 5:47.95 | | | | |
| 50m 35.77 | 100m 1:15.85 | 150m 1:59.16 | 200m 2:44.03 | 250m 3:30.38 | 300m 4:16.95 | 350m 5:03.47 | 400m 5:47.95 |
16. | Jonathan WILLS | 53 | Felixstowe | | 6:17.89 | | | | |
| 50m 39.64 | 100m 1:25.90 | 150m 2:15.26 | 200m 3:04.11 | 250m 3:52.26 | 300m 4:41.29 | 350m 5:29.64 | 400m 6:17.89 |
| John BRIERLEY | 54 | Deben | | DNC | | | | |
| Richard EVANS | 50 | G B Police | | DNC | | | | |
55/59 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | R.T. | | |
1. | Nicholas PARKES | 56 | East Leeds | | 4:43.96 | | | | |
| 50m 32.34 | 100m 1:07.39 | 150m 1:43.70 | 200m 2:20.07 | 250m 2:56.45 | 300m 3:32.84 | 350m 4:08.67 | 400m 4:43.96 |
2. | Mark JONES | 57 | Warrington M | | 4:55.99 | | | | |
| 50m 34.26 | 100m 1:11.17 | 150m 1:49.15 | 200m 2:27.27 | 250m 3:04.32 | 300m 3:42.24 | 350m 4:19.73 | 400m 4:55.99 |
3. | Stephen HAM | 55 | Rochford | | 5:01.37 | | | | |
| 50m 33.03 | 100m 1:09.49 | 150m 1:47.39 | 200m 2:26.47 | 250m 3:05.68 | 300m 3:44.95 | 350m 4:23.82 | 400m 5:01.37 |
4. | David WRIGHT | 56 | Team Luton | | 5:04.65 | | | | |
| 50m 34.44 | 100m 1:12.16 | 150m 1:50.90 | 200m 2:29.98 | 250m 3:09.26 | 300m 3:48.56 | 350m 4:27.85 | 400m 5:04.65 |
5. | Simon MERRETT | 57 | Deben | | 5:23.38 | | | | |
| 50m 36.32 | 100m 1:15.78 | 150m 1:57.11 | 200m 2:39.04 | 250m 3:21.10 | 300m 4:02.72 | 350m 4:44.54 | 400m 5:23.38 |
6. | Patrick ALLEN | 55 | Guildford Ct | | 5:29.28 | | | | |
| 50m 37.71 | 100m 1:19.55 | 150m 2:01.82 | 200m 2:43.96 | 250m 3:26.00 | 300m 4:07.88 | 350m 4:50.04 | 400m 5:29.28 |
7. | Philip THOMAS | 55 | Manch Tri | | 5:30.77 | | | | |
| 50m 35.38 | 100m 1:14.38 | 150m 1:55.97 | 200m 2:38.53 | 250m 3:21.72 | 300m 4:04.83 | 350m 4:48.33 | 400m 5:30.77 |
8. | Antony CORBEN | 55 | Fareham N'ds | | 5:40.39 | | | | |
| 50m 38.83 | 100m 1:22.12 | 150m 2:06.45 | 200m - | 250m - | 300m - | 350m - | 400m 5:40.39 |
9. | Thomas ENRIGHT | 58 | Romford Town | | 5:45.58 | | | | |
| 50m 38.43 | 100m 1:21.11 | 150m 2:05.20 | 200m 2:49.21 | 250m 3:33.60 | 300m 4:18.57 | 350m 5:02.82 | 400m 5:45.58 |
10. | Gordon CARTWRIGHT | 56 | Chelmsford | | 5:46.89 | | | | |
| 50m 40.80 | 100m 1:24.01 | 150m 2:09.37 | 200m 2:54.18 | 250m 3:39.48 | 300m 4:23.92 | 350m 5:07.34 | 400m 5:46.89 |
60/64 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | R.T. | | |
1. | Simon VEALE | 61 | Totnes | | 4:49.26 | | | | |
| 50m 32.69 | 100m 1:09.37 | 150m 1:46.21 | 200m 2:23.11 | 250m 3:00.17 | 300m 3:37.06 | 350m 4:13.69 | 400m 4:49.26 |
2. | Andrew BURGESS | 61 | Mid Sussex | | 5:06.45 | | | | |
| 50m 35.75 | 100m - | 150m 1:53.33 | 200m - | 250m 3:11.74 | 300m 3:50.53 | 350m 4:28.91 | 400m 5:06.45 |
3. | Iain GERRARD | 60 | Reading | | 5:07.96 | | | | |
| 50m 36.29 | 100m 1:15.15 | 150m 1:54.17 | 200m 2:33.64 | 250m 3:12.89 | 300m 3:51.65 | 350m 4:30.44 | 400m 5:07.96 |
4. | Peter ILES | 64 | South Beds | | 5:50.25 | | | | |
| 50m 38.66 | 100m - | 150m 2:05.06 | 200m - | 250m - | 300m - | 350m - | 400m 5:50.25 |
65/69 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | R.T. | | |
1. | Graham PEARSON | 65 | Carlisle Aq | | 5:35.10 | | | | |
| 50m 38.81 | 100m 1:19.35 | 150m 2:00.68 | 200m 2:43.66 | 250m 3:26.94 | 300m 4:09.93 | 350m 5:35.10 | 400m 5:35.10 |
2. | James PEARSON | 69 | RTW Masters | | 5:57.55 | | | | |
| 50m 38.67 | 100m 1:22.74 | 150m 2:08.33 | 200m 2:53.93 | 250m 3:40.51 | 300m 4:26.02 | 350m 5:12.79 | 400m 5:57.55 |
3. | Joseph LOUND-KEAST | 66 | Biggleswade | | 6:16.69 | | | | |
| 50m 40.06 | 100m 1:25.55 | 150m 2:13.84 | 200m 3:02.95 | 250m - | 300m 4:39.10 | 350m - | 400m 6:16.69 |
4. | Christopher THORP | 67 | Etwall | | 7:01.65 | | | | |
| 50m 43.92 | 100m 1:33.93 | 150m 2:28.62 | 200m 3:22.80 | 250m 4:18.58 | 300m 5:14.40 | 350m 6:09.09 | 400m 7:01.65 |
5. | Peter RANK | 65 | Co Cambridge | | 7:05.06 | | | | |
| 50m 46.57 | 100m 1:39.48 | 150m 2:35.48 | 200m 3:30.59 | 250m 4:24.92 | 300m 5:20.11 | 350m 6:14.39 | 400m 7:05.06 |
6. | Rodney MARKS | 67 | Deepings | | 7:38.22 | | | | |
| 50m 48.79 | 100m 1:43.08 | 150m 2:41.15 | 200m 3:41.40 | 250m 4:41.88 | 300m 5:41.79 | 350m 6:41.25 | 400m 7:38.22 |
70/74 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | R.T. | | |
1. | David HEMBROW | 70 | Littled Mast | | 5:33.50 | | | | |
| 50m 37.62 | 100m 1:18.91 | 150m 2:00.90 | 200m 2:43.29 | 250m 3:25.82 | 300m 4:08.60 | 350m 4:51.60 | 400m 5:33.50 |
2. | Duncan MCCREADIE | 72 | Maidenhead | | 5:37.71 | | | | |
| 50m 38.82 | 100m 1:21.21 | 150m 2:04.55 | 200m 2:48.52 | 250m 3:31.73 | 300m 4:14.84 | 350m 4:57.47 | 400m 5:37.71 |
3. | Derek PARR | 73 | Otter | | 6:04.83 | | | | |
| 50m 41.07 | 100m 1:27.20 | 150m 2:14.43 | 200m 3:01.58 | 250m 3:48.34 | 300m 4:34.55 | 350m 5:20.44 | 400m 6:04.83 |
4. | Peter STEPHENS | 70 | Royal Navy | | 6:36.52 | | | | |
| 50m 44.20 | 100m 1:33.82 | 150m 2:25.68 | 200m 3:16.96 | 250m 4:07.24 | 300m 4:57.23 | 350m 5:46.84 | 400m 6:36.52 |
5. | Roger PHILLIPS | 73 | Otter | | 6:43.73 | | | | |
| 50m 47.63 | 100m 1:37.19 | 150m 2:28.57 | 200m 3:19.25 | 250m 4:10.24 | 300m 5:02.27 | 350m 5:53.84 | 400m 6:43.73 |
6. | William SAMPSON | 72 | Melton M'bry | | 7:15.16 | | | | |
| 50m 44.23 | 100m 1:36.91 | 150m 2:32.50 | 200m 3:29.82 | 250m - | 300m 5:24.36 | 350m 6:21.49 | 400m 7:15.16 |
7. | Peter INGHAM | 73 | Rotherham Mo | | 8:08.74 | | | | |
| 50m 52.14 | 100m 1:51.30 | 150m 2:52.04 | 200m 3:55.98 | 250m 4:59.66 | 300m 6:02.56 | 350m 7:06.98 | 400m 8:08.74 |
| Colin GERRARD | 70 | RichmondDale | | DNC | | | | |
75/79 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | R.T. | | |
1. | Tony CHERRINGTON | 75 | Gloucester M | | 6:06.66 | | | | |
| 50m 39.92 | 100m 1:24.98 | 150m 2:12.25 | 200m 3:00.46 | 250m 3:48.25 | 300m 4:35.83 | 350m 5:23.11 | 400m 6:06.66 |
2. | Geoff STOKES | 78 | Spencer | | 6:23.05 | | | | |
| 50m 43.84 | 100m 1:32.26 | 150m 2:21.74 | 200m 3:11.27 | 250m 4:00.27 | 300m 4:49.01 | 350m 5:37.41 | 400m 6:23.05 |
3. | Michael READ | 76 | Brighton | | 6:43.03 | | | | |
| 50m 44.30 | 100m 1:36.13 | 150m 2:27.25 | 200m 3:20.35 | 250m 4:13.98 | 300m 5:04.51 | 350m 5:56.15 | 400m 6:43.03 |
4. | Malcolm ADKINS | 78 | Shrewsbury | | 8:12.63 | | | | |
| 50m 55.92 | 100m 1:57.74 | 150m 3:01.04 | 200m 4:03.68 | 250m 5:06.68 | 300m 6:09.17 | 350m 7:11.14 | 400m 8:12.63 |
80/84 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | R.T. | | |
1. | Bill MOORE | 80 | East Leeds | | 7:26.22 | | | | |
| 50m 49.37 | 100m 1:44.43 | 150m 2:41.49 | 200m 3:39.23 | 250m 4:37.30 | 300m 5:34.79 | 350m 6:31.89 | 400m 7:26.22 |
2. | John ANDERSON | 80 | Trafford Met | | 9:32.28 | | | | |
| 50m 1:02.84 | 100m 2:14.92 | 150m 3:29.37 | 200m 4:44.55 | 250m 5:58.56 | 300m 7:11.31 | 350m 8:23.38 | 400m 9:32.28 |