Mens Open 400m IM - Heats (Declared Winners)
18/24 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | R.T. | | |
1. | Matthew JAMES | 24 | Birmingham M | | 4:35.31 | | | | |
| 50m 28.05 | 100m 1:00.79 | 150m 1:38.11 | 200m 2:14.14 | 250m 2:51.34 | 300m 3:29.10 | 350m 4:02.87 | 400m 4:35.31 |
2. | Michal KOTLEWSKI | 23 | Utd Bristol | | 4:41.65 | | | | |
| 50m 30.08 | 100m 1:06.17 | 150m 1:41.06 | 200m 2:16.87 | 250m 2:57.46 | 300m 3:37.39 | 350m 4:10.09 | 400m 4:41.65 |
3. | Alex MASON | 21 | Team Luton | | 4:48.82 | | | | |
| 50m 29.55 | 100m 1:03.61 | 150m 1:42.17 | 200m 2:20.64 | 250m 3:01.03 | 300m 3:42.48 | 350m 4:16.15 | 400m 4:48.82 |
4. | James CASTLE | 18 | Black Lion | | 4:57.94 | | | | |
| 50m 30.60 | 100m 1:06.42 | 150m 1:45.58 | 200m 2:22.90 | 250m 3:05.08 | 300m 3:48.08 | 350m 4:24.06 | 400m 4:57.94 |
5. | Michael ANDREWS | 22 | Fareham N'ds | | 5:00.67 | | | | |
| 50m 31.09 | 100m 1:09.54 | 150m 1:45.27 | 200m 2:21.97 | 250m 3:08.75 | 300m 3:54.08 | 350m 4:28.22 | 400m 5:00.67 |
6. | Devin KELLETT | 19 | Stocksbridge | | 5:01.51 | | | | |
| 50m 30.36 | 100m 1:07.00 | 150m 1:44.67 | 200m 2:21.79 | 250m 3:05.05 | 300m 3:49.49 | 350m 4:26.49 | 400m 5:01.51 |
25/29 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | R.T. | | |
1. | David LANGSTON | 29 | Co Bristol | | 4:54.68 | | | | |
| 50m 29.85 | 100m 1:05.11 | 150m 1:43.92 | 200m 2:22.20 | 250m 3:03.23 | 300m 3:44.51 | 350m 4:20.32 | 400m 4:54.68 |
2. | Etienne CAMBIER | 27 | Otter | | 5:09.19 | | | | |
| 50m 32.94 | 100m 1:11.07 | 150m 1:50.84 | 200m 2:29.80 | 250m 3:13.85 | 300m 3:59.02 | 350m 4:34.56 | 400m 5:09.19 |
3. | Mark THOMPSON | 28 | Team Anglia | | 5:10.28 | | | | |
| 50m 30.01 | 100m 1:05.41 | 150m 1:45.48 | 200m 2:25.76 | 250m 3:11.09 | 300m 3:57.19 | 350m 4:34.92 | 400m 5:10.28 |
4. | Dean HEAPS | 25 | Preston | | 5:11.33 | | | | |
| 50m 30.56 | 100m 1:07.88 | 150m 1:51.33 | 200m 2:33.55 | 250m 3:14.43 | 300m 3:58.13 | 350m 4:36.58 | 400m 5:11.33 |
30/34 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | R.T. | | |
1. | Wade RIMBACH | 33 | Otter | | 4:51.58 | | | | |
| 50m 31.06 | 100m 1:07.26 | 150m 1:45.74 | 200m 2:22.64 | 250m 3:03.55 | 300m 3:44.07 | 350m 4:18.11 | 400m 4:51.58 |
2. | David SUTHERLAND | 30 | Silver City | | 5:01.99 | | | | |
| 50m 30.47 | 100m 1:06.25 | 150m 1:47.15 | 200m 2:27.43 | 250m 3:09.16 | 300m 3:53.63 | 350m 4:29.43 | 400m 5:01.99 |
3. | Michael PEACOCK | 30 | Preston | | 5:13.86 | | | | |
| 50m 32.84 | 100m 1:12.20 | 150m 1:51.92 | 200m 2:32.07 | 250m 3:16.41 | 300m 4:01.88 | 350m 4:39.01 | 400m 5:13.86 |
4. | Matt Wai Kwong WAN | 32 | Otter | | 5:19.76 | | | | |
| 50m 32.05 | 100m 1:09.63 | 150m 1:50.21 | 200m 2:30.34 | 250m 3:14.89 | 300m 4:01.63 | 350m 4:41.22 | 400m 5:19.76 |
35/39 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | R.T. | | |
1. | Nick VALENTINE | 36 | Newcastle | | 4:51.48 | | | | |
| 50m 29.65 | 100m 1:03.48 | 150m 1:41.66 | 200m 2:18.25 | 250m 3:00.60 | 300m 3:43.93 | 350m 4:18.35 | 400m 4:51.48 |
2. | David HOLLAND | 36 | Chase | | 4:57.19 | | | | |
| 50m 31.04 | 100m 1:07.52 | 150m 1:44.27 | 200m 2:22.14 | 250m 3:04.81 | 300m 3:48.87 | 350m 4:24.16 | 400m 4:57.19 |
3. | Pip BENNETT | 36 | Bristol Hen | | 5:13.00 | | | | |
| 50m 32.23 | 100m 1:09.48 | 150m 1:49.19 | 200m 2:29.00 | 250m 3:14.78 | 300m 4:02.02 | 350m 4:38.20 | 400m 5:13.00 |
40/44 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | R.T. | | |
1. | David DENNY | 41 | Co Oxford | | 4:46.13 | | | | |
| 50m 29.64 | 100m 1:03.63 | 150m 1:41.67 | 200m 2:19.09 | 250m 3:00.97 | 300m 3:42.57 | 350m 4:15.71 | 400m 4:46.13 |
2. | Richard GARDNER | 44 | RTW Masters | | 5:34.43 | | | | |
| 50m 35.70 | 100m 1:16.13 | 150m 1:59.60 | 200m 2:42.82 | 250m 3:31.43 | 300m 4:19.58 | 350m 4:57.83 | 400m 5:34.43 |
3. | Nicholas RUSZ | 43 | Farnham | | 5:51.53 | | | | |
| 50m 32.18 | 100m 1:10.51 | 150m 1:57.06 | 200m 2:42.99 | 250m 3:34.67 | 300m 4:28.79 | 350m 5:10.77 | 400m 5:51.53 |
4. | Gregory BANHAM | 43 | Co Chester | | 5:52.28 | | | | |
| 50m 35.92 | 100m 1:21.19 | 150m 2:09.10 | 200m 2:56.51 | 250m 3:46.03 | 300m 4:36.89 | 350m 5:15.76 | 400m 5:52.28 |
45/49 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | R.T. | | |
1. | David RUSSELL | 46 | Bebington | | 5:16.86 | | | | |
| 50m 31.45 | 100m 1:08.44 | 150m 1:54.70 | 200m 2:37.27 | 250m 3:20.05 | 300m 4:04.34 | 350m 4:42.35 | 400m 5:16.86 |
2. | Keith DUNNETT | 47 | Silver City | | 5:33.98 | | | | |
| 50m 36.50 | 100m 1:20.49 | 150m 2:05.12 | 200m 2:46.98 | 250m 3:33.42 | 300m 4:18.91 | 350m 4:57.55 | 400m 5:33.98 |
3. | Michael FAWKNER | 47 | Camphill Ed | | 5:40.23 | | | | |
| 50m 35.88 | 100m 1:17.60 | 150m 2:01.60 | 200m 2:44.32 | 250m 3:29.22 | 300m 4:15.51 | 350m 4:58.15 | 400m 5:40.23 |
4. | Mike THOMPSON | 49 | Aylesbury | | 6:47.25 | | | | |
| 50m 40.05 | 100m 1:31.07 | 150m 3:21.94 | 200m - | 250m 4:17.39 | 300m 5:13.60 | 350m 6:47.25 | 400m 6:47.25 |
5. | John O'ROURKE | 48 | Team Luton | | 6:55.80 | | | | |
| 50m 45.95 | 100m 1:40.84 | 150m 2:35.01 | 200m 3:26.93 | 250m 4:26.57 | 300m 5:27.02 | 350m 6:12.72 | 400m 6:55.80 |
50/54 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | R.T. | | |
1. | Anthony WYLIE | 50 | Prescot | | 5:22.93 | | | | |
| 50m 32.70 | 100m 1:11.14 | 150m 1:53.58 | 200m 2:35.06 | 250m 3:20.75 | 300m 4:07.96 | 350m 4:46.05 | 400m 5:22.93 |
2. | Darren BEER | 50 | Exmouth | | 5:25.30 | | | | |
| 50m 35.96 | 100m 1:17.14 | 150m 1:59.85 | 200m 2:42.37 | 250m 3:27.07 | 300m 4:11.76 | 350m 4:48.59 | 400m 5:25.30 |
3. | Matthew GOMEZ | 51 | Co Oxford | | 5:30.71 | | | | |
| 50m 33.18 | 100m 1:13.54 | 150m 1:57.10 | 200m 2:40.78 | 250m 3:25.86 | 300m 4:12.30 | 350m 4:51.99 | 400m 5:30.71 |
4. | Richard STOCK | 50 | Leic Peng | | 5:34.57 | | | | |
| 50m 34.55 | 100m 1:15.03 | 150m 2:00.06 | 200m 2:42.76 | 250m 3:33.80 | 300m 4:22.28 | 350m 4:59.81 | 400m 5:34.57 |
5. | Stephen BOTTOMLEY | 54 | Bo Kirklees | | 5:36.24 | | | | |
| 50m 37.46 | 100m 1:20.36 | 150m 2:02.32 | 200m 2:43.53 | 250m 3:33.51 | 300m 4:23.92 | 350m 5:01.56 | 400m 5:36.24 |
6. | Andrew GRISTWOOD | 53 | Cleethorpes | | 5:56.51 | | | | |
| 50m 37.56 | 100m 1:20.49 | 150m 2:07.62 | 200m 2:53.23 | 250m 3:46.21 | 300m 4:39.97 | 350m 5:18.58 | 400m 5:56.51 |
7. | John DARBY | 50 | Co Oxford | | 6:37.34 | | | | |
| 50m 47.56 | 100m 1:42.24 | 150m 2:32.24 | 200m 3:21.47 | 250m 4:13.45 | 300m 5:07.19 | 350m 5:53.05 | 400m 6:37.34 |
55/59 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | R.T. | | |
1. | Martin FENNER | 55 | Romford Town | | 5:16.26 | | | | |
| 50m 33.04 | 100m 1:11.71 | 150m 1:51.19 | 200m 2:31.63 | 250m 3:16.47 | 300m 4:03.27 | 350m 4:40.86 | 400m 5:16.26 |
2. | Jonathan HOPKINS | 57 | Cardiff Mast | | 5:33.91 | | | | |
| 50m 34.33 | 100m 1:14.13 | 150m 1:56.80 | 200m 2:39.36 | 250m 3:28.03 | 300m 4:16.88 | 350m 4:56.16 | 400m 5:33.91 |
3. | Mark JONES | 57 | Warrington M | | 5:40.67 | | | | |
| 50m 36.88 | 100m 1:20.05 | 150m 2:06.71 | 200m 2:51.61 | 250m 3:38.84 | 300m 4:27.79 | 350m 5:05.18 | 400m 5:40.67 |
4. | Stephen HAM | 55 | Rochford | | 5:43.26 | | | | |
| 50m 34.04 | 100m 1:14.70 | 150m 2:00.14 | 200m 2:46.84 | 250m 3:37.20 | 300m 4:29.49 | 350m 5:06.98 | 400m 5:43.26 |
5. | David WRIGHT | 56 | Team Luton | | 6:00.07 | | | | |
| 50m 37.61 | 100m 1:19.94 | 150m 2:06.42 | 200m 2:52.69 | 250m 3:47.05 | 300m 4:42.78 | 350m 5:22.21 | 400m 6:00.07 |
6. | Alastair GIBB | 57 | Team Luton | | 6:05.02 | | | | |
| 50m 38.27 | 100m 1:25.73 | 150m 2:59.19 | 200m - | 250m 3:50.52 | 300m 4:43.32 | 350m 5:24.83 | 400m 6:05.02 |
7. | Neil PROCTER | 57 | Barnet Copt | | 6:08.06 | | | | |
| 50m 39.60 | 100m 1:27.92 | 150m - | 200m 3:04.24 | 250m 3:53.11 | 300m 4:42.34 | 350m 5:26.97 | 400m 6:08.06 |
8. | Mark STRAKOSCH | 56 | Berkhamsted | | 6:21.20 | | | | |
| 50m 39.83 | 100m - | 150m 2:21.19 | 200m 3:09.63 | 250m 4:07.72 | 300m 5:03.68 | 350m 5:43.78 | 400m 6:21.20 |
9. | Adam LELEAN | 55 | Diss Otters | | 6:23.49 | | | | |
| 50m 41.44 | 100m 1:28.47 | 150m 2:18.58 | 200m 3:08.34 | 250m 4:03.44 | 300m - | 350m 5:41.87 | 400m 6:23.49 |
60/64 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | R.T. | | |
1. | Trevor CLARK | 63 | Birmingham M | | 6:04.68 | | | | |
| 50m 38.32 | 100m 1:26.28 | 150m 2:12.97 | 200m 3:00.83 | 250m 3:50.16 | 300m 4:41.05 | 350m 5:23.66 | 400m 6:04.68 |
2. | Andrew WRIGHT | 60 | Stowmarket | | 6:51.69 | | | | |
| 50m 49.61 | 100m 1:51.71 | 150m 2:43.40 | 200m 3:33.83 | 250m 4:29.14 | 300m 5:24.92 | 350m 6:09.77 | 400m 6:51.69 |
3. | Nicholas HUNT | 61 | Chelmsford | | 6:52.08 | | | | |
| 50m 45.15 | 100m 1:35.66 | 150m 2:32.40 | 200m 3:29.60 | 250m 4:24.16 | 300m 5:19.99 | 350m 6:07.24 | 400m 6:52.08 |
65/69 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | R.T. | | |
1. | Graham PEARSON | 65 | Carlisle Aq | | 6:22.86 | | | | |
| 50m 42.36 | 100m 1:30.45 | 150m 2:26.31 | 200m 3:21.99 | 250m 4:08.05 | 300m 4:56.71 | 350m 5:40.99 | 400m 6:22.86 |
2. | Martin MURPHY | 66 | Epsom Dist | | 7:17.73 | | | | |
| 50m 48.35 | 100m 1:43.01 | 150m 2:45.02 | 200m 3:44.76 | 250m 5:37.63 | 300m - | 350m 6:28.79 | 400m 7:17.73 |
3. | Paul MILLINGTON | 65 | Camphill Ed | | 7:41.06 | | | | |
| 50m 50.17 | 100m 1:47.51 | 150m 2:49.26 | 200m 3:49.71 | 250m 5:00.58 | 300m 6:10.10 | 350m 6:56.32 | 400m 7:41.06 |
70/74 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | R.T. | | |
1. | Derek PARR | 73 | Otter | | 7:01.74 | | | | |
| 50m 42.04 | 100m 1:28.80 | 150m 3:26.22 | 200m - | 250m 5:28.26 | 300m 6:15.98 | 350m 7:01.74 | 400m 7:01.74 |
2. | Chris JESSUP | 71 | Salisbury | | 8:41.52 | | | | |
| 50m 1:01.52 | 100m 2:12.74 | 150m 3:18.28 | 200m 4:24.07 | 250m 5:30.38 | 300m 6:34.22 | 350m 7:37.90 | 400m 8:41.52 |
| William SAMPSON | 72 | Melton M'bry | | DNC | | | | |
75/79 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | R.T. | | |
1. | Michael READ | 76 | Brighton | | 8:18.66 | | | | |
| 50m 58.63 | 100m 2:08.50 | 150m 3:11.12 | 200m 4:15.94 | 250m 5:29.06 | 300m 6:41.03 | 350m 7:29.79 | 400m 8:18.66 |