Mens Open 400m Freestyle - Heats (Declared Winners)
18/24 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | R.T. | FINA Pt | |
1. | George RUSSELL | 18 | Rotherham Mo | | 4:05.41 | | + 0.79 | 646 | |
| 50m 27.54 | 100m 57.94 | 150m 1:29.19 | 200m 2:00.87 | 250m 2:32.33 | 300m 3:04.31 | 350m 3:35.28 | 400m 4:05.41 |
2. | William JOLLY | 24 | Newcastle | | 4:14.87 | | + 0.91 | 577 | |
| 50m 28.67 | 100m 1:00.32 | 150m 1:32.69 | 200m 2:05.48 | 250m 2:38.18 | 300m 3:11.12 | 350m 3:44.08 | 400m 4:14.87 |
3. | Callum GLADDING | 19 | Cleethorpes | | 4:22.79 | | | 526 | |
| 50m 28.67 | 100m 1:00.04 | 150m 1:32.84 | 200m 2:06.41 | 250m 2:40.35 | 300m 3:14.75 | 350m 3:49.16 | 400m 4:22.79 |
4. | Christopher GREENHALGH | 19 | Sudbury | | 4:23.66 | | | 521 | |
| 50m 29.76 | 100m 1:03.29 | 150m 1:36.26 | 200m 2:10.42 | 250m 2:43.14 | 300m 3:16.46 | 350m 3:50.29 | 400m 4:23.66 |
5. | Andrew HUNTER | 18 | Scotia | | 4:34.58 | | + 0.69 | 461 | |
| 50m 30.33 | 100m 1:03.64 | 150m 1:37.76 | 200m 2:12.58 | 250m 2:48.15 | 300m 3:23.36 | 350m 3:59.15 | 400m 4:34.58 |
6. | Matthew CRACKELL | 24 | Corby | | 4:41.66 | | + 0.78 | 427 | |
| 50m 28.29 | 100m 1:01.67 | 150m 1:36.87 | 200m 2:12.36 | 250m 2:49.17 | 300m 4:04.76 | 350m - | 400m 4:41.66 |
7. | Connor HUME | 18 | Sudbury | | 4:44.01 | | + 0.74 | 417 | |
| 50m 31.03 | 100m 1:05.67 | 150m 1:41.77 | 200m 2:18.54 | 250m 2:54.79 | 300m 3:31.70 | 350m 4:09.01 | 400m 4:44.01 |
8. | Alex JENKINS | 21 | Camphill Ed | | 4:48.12 | | + 0.88 | 399 | |
| 50m 30.51 | 100m 1:06.09 | 150m 1:42.04 | 200m 2:19.08 | 250m 2:56.32 | 300m 3:33.77 | 350m 4:11.05 | 400m 4:48.12 |
25/29 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | R.T. | FINA Pt | |
1. | Lawrence LOWMAN | 26 | Beccles Town | | 4:15.42 | | + 0.80 | 573 | |
| 50m 28.72 | 100m 1:00.58 | 150m 1:33.12 | 200m 2:06.18 | 250m 2:38.76 | 300m 3:11.46 | 350m 3:44.26 | 400m 4:15.42 |
2. | Gareth COCKS | 26 | Cardiff Mast | | 4:22.90 | | | 526 | |
| 50m 27.93 | 100m 1:00.13 | 150m 1:34.21 | 200m 2:08.91 | 250m 2:43.44 | 300m 3:17.35 | 350m 3:50.92 | 400m 4:22.90 |
3. | Martyn LAWRENCE | 28 | Silver City | | 4:27.84 | | | 497 | |
| 50m 30.08 | 100m 1:03.55 | 150m 1:37.53 | 200m 2:11.91 | 250m 2:46.33 | 300m 3:20.57 | 350m 3:55.12 | 400m 4:27.84 |
4. | Christopher HEAPS | 27 | Newcastle | | 4:32.76 | | | 471 | |
| 50m 29.43 | 100m 1:03.46 | 150m 1:38.53 | 200m 2:13.80 | 250m 2:48.86 | 300m 3:24.06 | 350m 3:59.03 | 400m 4:32.76 |
5. | Lewis KING | 25 | Putteridge | | 4:34.92 | | + 0.81 | 460 | |
| 50m 30.89 | 100m 1:04.73 | 150m 1:38.82 | 200m 2:13.41 | 250m 2:48.51 | 300m 3:24.36 | 350m 4:00.64 | 400m 4:34.92 |
6. | Ian GAFFNEY | 27 | Co Cambridge | | 4:38.23 | | | 443 | |
| 50m 30.22 | 100m 1:03.55 | 150m 1:38.46 | 200m 2:14.34 | 250m 2:50.43 | 300m 3:26.81 | 350m 4:03.20 | 400m 4:38.23 |
7. | John MACLEAN | 27 | Silver City | | 4:41.06 | | + 0.85 | 430 | |
| 50m 32.03 | 100m 1:06.73 | 150m 1:42.37 | 200m 2:18.32 | 250m 2:54.11 | 300m 3:30.15 | 350m 4:06.45 | 400m 4:41.06 |
8. | Massimiliano GORI | 26 | Camden Swiss | | 4:43.43 | | + 0.93 | 419 | |
| 50m 30.24 | 100m 1:03.77 | 150m 1:38.53 | 200m 2:14.95 | 250m 2:51.46 | 300m 3:28.84 | 350m 4:06.87 | 400m 4:43.43 |
9. | Adam GRICE | 29 | East Leeds | | 5:26.51 | | + 0.91 | 274 | |
| 50m 34.52 | 100m 1:14.50 | 150m 1:56.07 | 200m 2:37.74 | 250m 3:19.89 | 300m 4:03.19 | 350m 4:45.79 | 400m 5:26.51 |
30/34 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | R.T. | FINA Pt | |
1. | Nick VALENTINE | 34 | Newcastle | | 4:20.89 | | | 538 | |
| 50m 29.70 | 100m 1:01.52 | 150m 1:34.48 | 200m 2:07.97 | 250m 2:40.95 | 300m 3:14.58 | 350m 3:48.07 | 400m 4:20.89 |
2. | Christopher JOHANSEN | 31 | Co Oxford | | 4:21.38 | | + 0.71 | 535 | |
| 50m 29.81 | 100m 1:02.09 | 150m 1:34.97 | 200m 2:07.95 | 250m 2:40.99 | 300m 3:14.61 | 350m 3:48.32 | 400m 4:21.38 |
3. | Nicolas BARBER | 31 | Otter | | 4:26.30 | | + 0.91 | 506 | |
| 50m 28.64 | 100m 1:00.49 | 150m 1:33.72 | 200m 2:07.89 | 250m 2:42.07 | 300m 3:16.75 | 350m 3:51.56 | 400m 4:26.30 |
4. | Neal TAYLOR | 30 | Totnes | | 4:27.89 | | + 0.70 | 497 | |
| 50m 28.96 | 100m 1:01.08 | 150m 1:34.59 | 200m 2:09.17 | 250m 2:44.12 | 300m 3:19.01 | 350m 3:53.64 | 400m 4:27.89 |
5. | Mark BILLYARD | 30 | Romford Town | | 4:40.45 | | + 0.87 | 433 | |
| 50m 31.18 | 100m 1:05.60 | 150m 1:41.25 | 200m 2:17.42 | 250m 2:53.93 | 300m 3:30.24 | 350m 4:06.55 | 400m 4:40.45 |
6. | James GILL | 33 | Co Cambridge | | 4:42.79 | | + 0.77 | 422 | |
| 50m 31.34 | 100m 1:05.61 | 150m 1:41.30 | 200m 2:17.55 | 250m 2:53.92 | 300m 3:30.50 | 350m 4:06.89 | 400m 4:42.79 |
7. | Andrew HUTCHINSON | 30 | Heart Of Mid | | 4:50.07 | | + 0.84 | 391 | |
| 50m 32.10 | 100m 1:07.04 | 150m 1:43.51 | 200m 2:20.95 | 250m 2:58.57 | 300m 3:36.03 | 350m 4:13.79 | 400m 4:50.07 |
8. | Benjamin PENFOLD | 33 | Dorking | | 4:50.23 | | + 0.88 | 391 | |
| 50m 32.31 | 100m 1:09.38 | 150m 1:47.41 | 200m 2:25.25 | 250m 3:02.44 | 300m 3:38.84 | 350m 4:15.21 | 400m 4:50.23 |
9. | Darryl VOKES | 30 | Northampton | | 4:55.47 | | + 0.90 | 370 | |
| 50m 32.34 | 100m 1:08.33 | 150m 1:45.66 | 200m 2:23.58 | 250m 3:01.95 | 300m 3:40.03 | 350m 4:18.06 | 400m 4:55.47 |
10. | Richard LEWINDON | 30 | South Beds | | 5:01.25 | | + 0.95 | 349 | |
| 50m 30.17 | 100m 1:04.62 | 150m 1:41.33 | 200m 2:20.18 | 250m 2:59.96 | 300m 3:40.86 | 350m 4:21.52 | 400m 5:01.25 |
11. | Matthew HOCKIN | 31 | Crediton | | 5:06.48 | | + 0.92 | 332 | |
| 50m 34.17 | 100m 1:11.82 | 150m 1:50.53 | 200m 2:29.59 | 250m 3:08.95 | 300m 3:48.75 | 350m 4:28.48 | 400m 5:06.48 |
12. | Graeme CROWSTON | 34 | Putteridge | | 5:13.59 | | | 310 | |
| 50m 32.64 | 100m 1:09.63 | 150m 1:48.43 | 200m 2:28.96 | 250m 3:10.15 | 300m 3:51.91 | 350m 4:34.12 | 400m 5:13.59 |
13. | Richard COLLINS | 34 | Royal Navy | | 5:32.30 | | + 0.88 | 260 | |
| 50m 33.55 | 100m 1:12.55 | 150m 1:54.08 | 200m 2:35.92 | 250m 4:03.77 | 300m 4:49.14 | 350m 5:32.30 | 400m 5:32.30 |
14. | Richard HINSLEY | 30 | Lichfield | | 5:39.43 | | + 0.88 | 244 | |
| 50m 34.08 | 100m - | 150m - | 200m 2:36.90 | 250m 3:27.45 | 300m - | 350m - | 400m 5:39.43 |
35/39 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | R.T. | FINA Pt | |
1. | David DENNY | 39 | Co Oxford | | 4:14.88 | | + 0.83 | 577 | |
| 50m 28.94 | 100m 1:00.52 | 150m 1:33.44 | 200m 2:06.49 | 250m 2:39.31 | 300m 3:12.05 | 350m 3:44.38 | 400m 4:14.88 |
2. | Christopher RIX | 39 | Warr'ton Dol | | 4:22.09 | | + 0.85 | 531 | |
| 50m 27.52 | 100m 58.70 | 150m 1:31.06 | 200m 2:05.12 | 250m 2:39.43 | 300m 3:14.10 | 350m 3:48.50 | 400m 4:22.09 |
3. | Ben HARKIN | 37 | Chesterfield | | 4:22.17 | | + 0.82 | 530 | |
| 50m 29.21 | 100m 1:01.45 | 150m 1:34.71 | 200m 2:08.56 | 250m 2:42.31 | 300m 3:16.92 | 350m 3:50.63 | 400m 4:22.17 |
4. | John SMITH | 39 | Co Coventry | | 4:34.61 | | + 0.79 | 461 | |
| 50m 30.37 | 100m 1:04.12 | 150m 1:39.05 | 200m 2:14.59 | 250m 2:49.85 | 300m 3:25.65 | 350m 4:00.82 | 400m 4:34.61 |
5. | David DAPORTA-MENDEZ | 38 | Out To Swim | | 4:40.65 | | + 0.68 | 432 | |
| 50m 32.23 | 100m 1:07.64 | 150m 1:43.82 | 200m 2:19.59 | 250m 2:55.28 | 300m 3:31.34 | 350m 4:06.99 | 400m 4:40.65 |
6. | Nigel GASKIN | 38 | G B Police | | 4:43.00 | | + 0.75 | 421 | |
| 50m 30.47 | 100m 1:05.28 | 150m 1:42.04 | 200m 2:19.65 | 250m 2:54.77 | 300m 3:30.73 | 350m 4:06.72 | 400m 4:43.00 |
7. | Simon DYSON | 36 | Guildford Ct | | 4:44.51 | | + 0.70 | 415 | |
| 50m 32.19 | 100m 1:07.74 | 150m 1:44.26 | 200m - | 250m 2:57.81 | 300m 3:34.62 | 350m 4:10.79 | 400m 4:44.51 |
8. | Philip WOODS | 37 | Warr'ton Dol | | 4:48.31 | | | 398 | |
| 50m 32.25 | 100m 1:07.01 | 150m 1:43.79 | 200m 2:21.08 | 250m 2:57.67 | 300m 3:34.56 | 350m 4:11.87 | 400m 4:48.31 |
9. | Samuel CHADWICK | 36 | Godalming | | 4:49.34 | | + 0.76 | 394 | |
| 50m 32.50 | 100m 1:08.79 | 150m 1:46.20 | 200m 2:23.61 | 250m 3:00.36 | 300m 3:36.90 | 350m 4:13.21 | 400m 4:49.34 |
10. | Jonathan MATTHEWS | 36 | Ren 96 | | 4:56.18 | | | 368 | |
| 50m 33.13 | 100m 1:10.30 | 150m 1:48.12 | 200m 2:26.06 | 250m 3:04.10 | 300m 3:42.12 | 350m 4:20.19 | 400m 4:56.18 |
11. | Terence BONNETT | 36 | Barnet Copt | | 5:01.08 | | + 0.76 | 350 | |
| 50m 31.89 | 100m 1:07.49 | 150m 1:44.39 | 200m 2:22.98 | 250m 3:01.61 | 300m 3:41.44 | 350m 4:21.74 | 400m 5:01.08 |
12. | Reuben SMITH | 35 | Team Anglia | | 5:16.75 | | + 0.94 | 300 | |
| 50m 34.19 | 100m 1:12.05 | 150m 1:52.29 | 200m 2:32.71 | 250m 3:13.36 | 300m 3:54.23 | 350m 4:35.64 | 400m 5:16.75 |
13. | Barnaby RUDD | 37 | Guildford Ct | | 5:57.07 | | | 210 | |
| 50m 34.84 | 100m 1:15.05 | 150m 1:58.31 | 200m 2:44.00 | 250m 3:30.39 | 300m 4:17.95 | 350m 5:06.71 | 400m 5:57.07 |
40/44 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | R.T. | FINA Pt | |
1. | Richard STANNARD | 41 | Maidenhead | | 4:16.83 | | + 0.89 | 564 | |
| 50m 29.17 | 100m 1:00.95 | 150m 1:33.21 | 200m 2:06.33 | 250m 2:39.02 | 300m 3:11.82 | 350m 3:45.00 | 400m 4:16.83 |
2. | Lee NORTH | 41 | Rochford | | 4:27.04 | | | 502 | |
| 50m 29.73 | 100m 1:02.98 | 150m 1:36.93 | 200m 2:11.32 | 250m 2:45.77 | 300m 3:20.28 | 350m 3:54.55 | 400m 4:27.04 |
3. | Richard SYMONS | 41 | Trafford Met | | 4:27.34 | | + 0.96 | 500 | |
| 50m 30.84 | 100m 1:04.94 | 150m 1:39.23 | 200m 2:13.65 | 250m 2:47.36 | 300m 3:21.56 | 350m 3:55.57 | 400m 4:27.34 |
4. | Glen HALL | 44 | Reading | | 4:29.64 | | + 0.83 | 487 | |
| 50m 30.83 | 100m 1:05.23 | 150m 1:39.80 | 200m 2:14.30 | 250m 2:47.96 | 300m 3:21.74 | 350m 3:56.03 | 400m 4:29.64 |
5. | Chris HOPTON | 40 | Camden Swiss | | 4:31.35 | | + 1.04 | 478 | |
| 50m 31.58 | 100m 1:06.42 | 150m 1:41.59 | 200m 2:16.01 | 250m 2:50.26 | 300m 3:24.19 | 350m 3:57.96 | 400m 4:31.35 |
6. | Alexander BEVIS | 40 | St Ives | | 4:35.37 | | | 457 | |
| 50m 30.74 | 100m 1:05.09 | 150m 1:39.80 | 200m 2:15.08 | 250m 2:50.45 | 300m 3:26.22 | 350m 4:01.78 | 400m 4:35.37 |
7. | Paul FRITH | 42 | Warr'ton Dol | | 4:37.44 | | | 447 | |
| 50m 30.77 | 100m 1:05.39 | 150m 1:40.58 | 200m 2:16.34 | 250m 2:52.22 | 300m 3:27.77 | 350m 4:03.16 | 400m 4:37.44 |
8. | David STANNARD | 44 | Reading | | 4:41.81 | | | 427 | |
| 50m 32.06 | 100m 1:08.35 | 150m 1:44.72 | 200m 2:21.52 | 250m 2:57.47 | 300m 3:33.38 | 350m 4:07.91 | 400m 4:41.81 |
9. | Daniel GATES | 40 | Co Coventry | | 4:46.07 | | + 0.89 | 408 | |
| 50m 32.38 | 100m 1:07.94 | 150m 1:44.14 | 200m 2:20.44 | 250m 2:56.87 | 300m 3:33.59 | 350m 4:10.16 | 400m 4:46.07 |
10. | Simon MARSDEN | 41 | Barnet Copt | | 4:50.64 | | + 0.77 | 389 | |
| 50m 32.45 | 100m 1:08.20 | 150m 1:45.45 | 200m 2:23.12 | 250m 3:00.57 | 300m 3:37.90 | 350m 4:14.68 | 400m 4:50.64 |
11. | David BELL | 44 | Bracknell | | 5:41.20 | | + 0.76 | 240 | |
| 50m 36.36 | 100m 1:18.00 | 150m 2:01.77 | 200m 2:46.03 | 250m 3:30.56 | 300m 4:16.20 | 350m 5:01.28 | 400m 5:41.20 |
12. | Duncan LIP | 41 | Co South'ton | | 5:56.09 | | + 1.14 | 211 | |
| 50m 36.43 | 100m 1:18.78 | 150m 2:03.83 | 200m 2:49.19 | 250m 3:36.10 | 300m 4:23.59 | 350m 5:10.17 | 400m 5:56.09 |
45/49 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | R.T. | FINA Pt | |
1. | Kyran PARKER | 45 | East Leeds | | 4:27.78 | | + 0.85 | 497 | |
| 50m 30.61 | 100m 1:03.85 | 150m 1:37.22 | 200m 2:11.27 | 250m 2:44.89 | 300m 3:19.55 | 350m 3:53.89 | 400m 4:27.78 |
2. | Spencer TURNER | 46 | Basingstoke | | 4:36.60 | | + 0.73 | 451 | |
| 50m 29.92 | 100m 1:03.73 | 150m 1:38.84 | 200m 2:14.42 | 250m 2:50.15 | 300m 3:25.74 | 350m 4:01.49 | 400m 4:36.60 |
3. | Adrian JEFFERIES | 48 | Swindon Dolp | | 4:46.66 | | + 0.95 | 405 | |
| 50m 32.13 | 100m 1:06.46 | 150m 1:41.68 | 200m 2:17.83 | 250m 2:55.03 | 300m 3:32.18 | 350m 4:09.82 | 400m 4:46.66 |
4. | Keith DUNNETT | 45 | Silver City | | 4:47.09 | | + 0.86 | 404 | |
| 50m 31.85 | 100m 1:06.71 | 150m 1:42.36 | 200m 2:18.93 | 250m 2:56.28 | 300m 3:33.88 | 350m 4:11.85 | 400m 4:47.09 |
5. | Philip CROXALL | 46 | Colne | | 4:47.26 | | | 403 | |
| 50m 32.86 | 100m 1:08.81 | 150m 1:45.24 | 200m 2:22.00 | 250m 2:58.82 | 300m 3:35.92 | 350m 4:12.21 | 400m 4:47.26 |
6. | Phillip MOULSON | 49 | East Anglian | | 4:48.24 | | + 0.80 | 399 | |
| 50m 32.58 | 100m 1:07.41 | 150m 1:43.58 | 200m 2:20.40 | 250m 2:57.52 | 300m 3:34.94 | 350m 4:12.27 | 400m 4:48.24 |
7. | Nigel BROWN | 49 | Chelmsford | | 4:50.31 | | | 390 | |
| 50m 31.90 | 100m 1:07.69 | 150m 1:44.47 | 200m 2:22.34 | 250m 3:00.16 | 300m 3:37.71 | 350m 4:15.00 | 400m 4:50.31 |
8. | Matthew MOLLOY | 46 | Enfield Sq | | 4:52.38 | | | 382 | |
| 50m 33.68 | 100m 1:09.52 | 150m 1:46.58 | 200m 2:24.05 | 250m 3:01.38 | 300m 3:38.83 | 350m 4:15.95 | 400m 4:52.38 |
9. | Christopher FREEMAN | 48 | Teddington | | 4:56.50 | | + 0.95 | 366 | |
| 50m 32.51 | 100m 1:09.15 | 150m 1:47.11 | 200m 2:25.14 | 250m 3:02.93 | 300m 3:41.32 | 350m 4:19.97 | 400m 4:56.50 |
10. | Geoffrey GOODWIN | 48 | Crawley | | 4:56.71 | | | 366 | |
| 50m 32.30 | 100m 1:09.17 | 150m 1:47.16 | 200m 2:25.67 | 250m 3:04.19 | 300m 3:42.52 | 350m 4:20.55 | 400m 4:56.71 |
11. | Robert DAVIS | 45 | Co Cambridge | | 4:56.82 | | + 0.95 | 365 | |
| 50m 32.04 | 100m 1:08.48 | 150m - | 200m 2:24.85 | 250m 3:03.24 | 300m - | 350m 4:20.28 | 400m 4:56.82 |
12. | Andrew JOHNSON | 49 | Co Lincoln P | | 4:58.93 | | + 0.94 | 357 | |
| 50m 32.20 | 100m 1:07.83 | 150m 1:45.41 | 200m 2:24.21 | 250m 3:02.93 | 300m - | 350m 4:21.03 | 400m 4:58.93 |
13. | Joseph GAVELLE | 45 | Rotherham Mo | | 5:03.07 | | | 343 | |
| 50m 32.97 | 100m 1:09.05 | 150m 1:47.27 | 200m 2:26.50 | 250m 3:05.75 | 300m 3:44.85 | 350m 4:24.19 | 400m 5:03.07 |
14. | Duncan HARTLEY | 47 | Barnet Copt | | 5:05.03 | | | 336 | |
| 50m 32.78 | 100m 1:08.30 | 150m 1:45.82 | 200m 2:24.44 | 250m 3:03.49 | 300m 3:43.48 | 350m 4:24.63 | 400m 5:05.03 |
15. | Tecwyn EVANS | 46 | Crawley | | 5:15.92 | | | 303 | |
| 50m 34.99 | 100m 1:13.58 | 150m 1:53.37 | 200m 2:33.90 | 250m 3:14.52 | 300m 3:55.28 | 350m 4:36.31 | 400m 5:15.92 |
16. | John O'ROURKE | 46 | Team Luton | | 5:26.93 | | + 0.89 | 273 | |
| 50m 37.04 | 100m 1:17.80 | 150m 1:59.12 | 200m 2:40.86 | 250m 3:23.34 | 300m 4:04.31 | 350m 4:46.05 | 400m 5:26.93 |
17. | Alexander GAGE | 46 | Chesterfield | | 5:54.72 | | + 0.83 | 214 | |
| 50m 36.43 | 100m 1:19.01 | 150m 2:03.98 | 200m 2:49.86 | 250m 3:37.48 | 300m 4:25.06 | 350m 5:12.01 | 400m 5:54.72 |
50/54 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | R.T. | FINA Pt | |
1. | Mark REYNOLDS | 52 | Barnet Copt | | 4:29.91 | | | 486 | |
| 50m 30.62 | 100m 1:05.09 | 150m 1:39.87 | 200m 2:14.17 | 250m 2:47.52 | 300m 3:20.78 | 350m 3:55.30 | 400m 4:29.91 |
2. | Julian PLUMLEY | 50 | Newcastle | | 4:32.94 | | | 470 | |
| 50m 31.08 | 100m 1:05.47 | 150m 1:40.08 | 200m 2:14.99 | 250m 2:50.06 | 300m 3:25.41 | 350m 3:59.48 | 400m 4:32.94 |
3. | Clive ROBERTS | 50 | Co Chester | | 4:38.13 | | + 0.97 | 444 | |
| 50m 31.62 | 100m 1:05.82 | 150m 1:40.33 | 200m 2:15.32 | 250m 2:50.80 | 300m 3:26.89 | 350m 4:03.12 | 400m 4:38.13 |
4. | Shawn MORGAN | 50 | Reading | | 4:43.48 | | + 0.97 | 419 | |
| 50m 31.90 | 100m 1:06.78 | 150m 1:42.06 | 200m 2:18.26 | 250m 2:54.57 | 300m 3:31.30 | 350m 4:07.77 | 400m 4:43.48 |
5. | David CLARKE | 51 | Wrekin Coll | | 4:51.66 | | + 1.09 | 385 | |
| 50m 33.19 | 100m 1:09.28 | 150m 1:46.86 | 200m 2:24.66 | 250m 3:01.27 | 300m 3:37.52 | 350m 4:14.60 | 400m 4:51.66 |
6. | Stephen BOTTOMLEY | 52 | Bo Kirklees | | 4:54.37 | | + 1.02 | 374 | |
| 50m 33.19 | 100m 1:09.61 | 150m 1:46.79 | 200m 2:24.27 | 250m 3:02.00 | 300m 3:39.86 | 350m 4:17.70 | 400m 4:54.37 |
7. | Andrew GRISTWOOD | 51 | Cleethorpes | | 4:58.94 | | + 1.00 | 357 | |
| 50m 33.69 | 100m 1:10.70 | 150m 1:48.16 | 200m 2:25.64 | 250m 3:03.43 | 300m 3:42.53 | 350m 4:21.48 | 400m 4:58.94 |
8. | Glen ISAACS | 50 | Black Lion | | 5:03.79 | | + 0.91 | 341 | |
| 50m 33.68 | 100m 1:11.71 | 150m 1:50.51 | 200m 2:30.10 | 250m 3:09.01 | 300m 3:47.75 | 350m 4:26.68 | 400m 5:03.79 |
9. | Austin SWAIN | 51 | Maidenhead | | 5:04.39 | | + 0.90 | 339 | |
| 50m 34.85 | 100m 1:12.44 | 150m 1:50.52 | 200m 2:29.34 | 250m 3:08.12 | 300m 3:47.56 | 350m 4:26.87 | 400m 5:04.39 |
10. | Simon LONGSTAFF | 54 | Barnet Copt | | 5:11.01 | | + 0.97 | 317 | |
| 50m 35.33 | 100m 1:13.09 | 150m 1:51.82 | 200m 2:31.06 | 250m 3:10.91 | 300m 3:50.80 | 350m 4:31.07 | 400m 5:11.01 |
11. | Michael YATES | 52 | Co Manch WP | | 5:11.39 | | + 0.84 | 316 | |
| 50m 34.23 | 100m 1:13.40 | 150m 1:53.70 | 200m 2:34.19 | 250m 3:14.50 | 300m 3:54.32 | 350m 4:33.55 | 400m 5:11.39 |
12. | Adam LELEAN | 53 | Team Anglia | | 5:14.53 | | + 1.09 | 307 | |
| 50m 34.73 | 100m 1:12.56 | 150m 1:51.63 | 200m 2:31.37 | 250m 3:12.15 | 300m 3:53.79 | 350m 4:34.39 | 400m 5:14.53 |
13. | Mark PARTRIDGE | 52 | Stroud Mast | | 5:18.83 | | | 295 | |
| 50m 35.23 | 100m 1:14.30 | 150m 1:54.73 | 200m 2:36.08 | 250m 3:17.51 | 300m 3:58.47 | 350m 4:38.41 | 400m 5:18.83 |
14. | Antony CORBEN | 53 | Fareham N'ds | | 5:19.00 | | | 294 | |
| 50m 33.79 | 100m 1:12.22 | 150m 1:53.54 | 200m 2:34.76 | 250m 3:15.58 | 300m 3:57.87 | 350m 4:38.78 | 400m 5:19.00 |
15. | Peter LYNCH | 53 | Stowmarket | | 5:22.41 | | + 1.06 | 285 | |
| 50m 34.21 | 100m 1:13.27 | 150m 1:53.12 | 200m 2:33.48 | 250m 3:14.22 | 300m 3:55.65 | 350m 4:37.81 | 400m 5:22.41 |
16. | Jeroen PETERS | 54 | Glossop | | 5:26.07 | | + 0.90 | 275 | |
| 50m 34.75 | 100m 1:14.26 | 150m 1:55.83 | 200m 2:37.54 | 250m 3:19.81 | 300m 4:02.20 | 350m 4:44.86 | 400m 5:26.07 |
17. | Patrick ALLEN | 53 | Guildford Ct | | 5:31.12 | | + 0.90 | 263 | |
| 50m 38.07 | 100m 1:20.08 | 150m 2:03.59 | 200m 2:47.09 | 250m 3:29.92 | 300m 4:11.49 | 350m 4:53.28 | 400m 5:31.12 |
18. | David ROCK | 52 | Wombourne | | 5:39.98 | | | 243 | |
| 50m 35.80 | 100m 1:16.97 | 150m 2:00.84 | 200m 2:45.00 | 250m 3:30.09 | 300m 4:14.30 | 350m 4:58.41 | 400m 5:39.98 |
19. | Jonathan GREENE | 51 | East Anglian | | 6:27.31 | | + 0.88 | 164 | |
| 50m 41.30 | 100m - | 150m 3:07.32 | 200m - | 250m - | 300m - | 350m - | 400m 6:27.31 |
55/59 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | R.T. | FINA Pt | |
1. | Mark JONES | 55 | Everton | | 4:46.60 | | + 1.03 | 406 | |
| 50m 33.08 | 100m 1:08.82 | 150m 1:45.56 | 200m 2:22.70 | 250m 2:58.71 | 300m 3:35.20 | 350m 4:11.23 | 400m 4:46.60 |
2. | Simon VEALE | 59 | Totnes | | 4:50.54 | | + 0.79 | 389 | |
| 50m 32.21 | 100m 1:08.08 | 150m 1:45.64 | 200m 2:23.10 | 250m 3:00.44 | 300m 3:37.66 | 350m 4:14.52 | 400m 4:50.54 |
3. | Rob ARNOLD | 55 | Trafford Met | | 4:51.09 | | | 387 | |
| 50m 33.74 | 100m 1:09.81 | 150m 1:46.88 | 200m 2:24.70 | 250m 3:01.92 | 300m 3:39.00 | 350m 4:15.29 | 400m 4:51.09 |
4. | Paul HARE | 55 | Croydon Amph | | 4:54.18 | | + 0.89 | 375 | |
| 50m 31.92 | 100m 1:08.01 | 150m 1:45.27 | 200m 2:23.11 | 250m 3:00.81 | 300m 3:39.05 | 350m 4:17.33 | 400m 4:54.18 |
5. | Jonathan HOPKINS | 55 | Cardiff Mast | | 4:54.36 | | | 374 | |
| 50m 32.33 | 100m 1:08.41 | 150m 1:45.23 | 200m 2:23.19 | 250m 3:01.00 | 300m 3:39.15 | 350m 4:17.04 | 400m 4:54.36 |
6. | Brian BAIN | 55 | Silver City | | 5:11.24 | | + 0.86 | 317 | |
| 50m 34.86 | 100m 1:12.31 | 150m 1:51.15 | 200m 2:31.27 | 250m 3:11.46 | 300m 3:51.85 | 350m 4:31.97 | 400m 5:11.24 |
7. | Antony SCOTT | 56 | Basingstoke | | 5:27.63 | | | 271 | |
| 50m 38.16 | 100m 1:19.68 | 150m 2:01.45 | 200m 2:43.95 | 250m 3:25.87 | 300m 4:07.65 | 350m 4:49.07 | 400m 5:27.63 |
8. | Stevan EGGLETON | 55 | Camphill Ed | | 5:28.88 | | | 268 | |
| 50m 36.68 | 100m 1:16.39 | 150m 1:57.95 | 200m 2:40.31 | 250m 3:22.28 | 300m 4:05.56 | 350m 4:48.25 | 400m 5:28.88 |
60/64 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | R.T. | FINA Pt | |
1. | David DAVENPORT | 62 | Newbury | | 5:10.96 | | + 0.92 | 318 | |
| 50m 35.52 | 100m 1:14.59 | 150m - | 200m 2:34.82 | 250m 3:14.28 | 300m 3:53.81 | 350m 4:33.23 | 400m 5:10.96 |
2. | Peter RAE | 62 | Otter | | 5:19.69 | | + 0.98 | 292 | |
| 50m 36.70 | 100m 1:16.11 | 150m 1:56.14 | 200m 2:36.67 | 250m 3:18.20 | 300m 3:59.51 | 350m 4:40.56 | 400m 5:19.69 |
3. | James MACKENZIE | 62 | Maidenhead | | 5:20.27 | | + 0.92 | 291 | |
| 50m 35.86 | 100m 1:15.77 | 150m 1:56.48 | 200m 2:38.00 | 250m 3:18.96 | 300m 4:00.38 | 350m 4:41.91 | 400m 5:20.27 |
4. | Peter ILES | 62 | South Beds | | 5:46.68 | | + 0.98 | 229 | |
| 50m 37.56 | 100m 1:20.26 | 150m 2:04.96 | 200m 2:49.89 | 250m 3:34.27 | 300m 4:18.75 | 350m 5:03.25 | 400m 5:46.68 |
5. | Peter GRUITT | 63 | Co Cant'bury | | 6:05.26 | | + 1.15 | 196 | |
| 50m 41.50 | 100m 1:25.24 | 150m 2:10.31 | 200m 2:57.06 | 250m 3:44.16 | 300m 4:31.36 | 350m 5:19.23 | 400m 6:05.26 |
65/69 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | R.T. | FINA Pt | |
1. | Graham SHORT | 69 | Birmingham M | | 5:48.33 | | + 1.30 | 226 | |
| 50m 38.45 | 100m 1:21.40 | 150m 2:05.82 | 200m - | 250m 3:36.40 | 300m 4:21.56 | 350m 5:06.37 | 400m 5:48.33 |
2. | Stuart MCLELLAN | 66 | Sudbury | | 5:49.99 | | + 1.04 | 223 | |
| 50m 39.13 | 100m 1:23.02 | 150m 2:08.28 | 200m 2:53.73 | 250m 3:38.68 | 300m 4:23.03 | 350m 5:07.46 | 400m 5:49.99 |
3. | James PEARSON | 67 | RTW Masters | | 5:57.49 | | + 1.05 | 209 | |
| 50m 37.05 | 100m 1:19.98 | 150m 2:06.07 | 200m 2:51.73 | 250m 3:38.12 | 300m 4:26.36 | 350m 5:13.85 | 400m 5:57.49 |
4. | Terence MANSI | 66 | Sudbury | | 6:08.97 | | + 0.93 | 190 | |
| 50m 38.04 | 100m 1:22.57 | 150m 2:09.99 | 200m 2:58.47 | 250m 3:46.43 | 300m 4:34.34 | 350m 5:21.78 | 400m 6:08.97 |
5. | Peter STEPHENS | 68 | Truro City | | 6:31.56 | | + 1.34 | 159 | |
| 50m 41.85 | 100m 1:27.89 | 150m 2:17.73 | 200m 3:08.70 | 250m 4:00.69 | 300m 4:52.47 | 350m 5:43.33 | 400m 6:31.56 |
6. | Paul PARTINGTON | 67 | Wincanton | | 8:09.66 | | + 1.13 | 81 | |
| 50m 46.07 | 100m 1:42.93 | 150m 2:46.73 | 200m 3:52.99 | 250m 4:59.75 | 300m 6:05.26 | 350m 7:10.80 | 400m 8:09.66 |
7. | Chris JESSUP | 69 | Salisbury | | 8:33.93 | | + 1.31 | 70 | |
| 50m 55.84 | 100m 1:58.88 | 150m 3:04.49 | 200m 4:12.23 | 250m 5:19.31 | 300m 6:27.05 | 350m 7:32.28 | 400m 8:33.93 |
70/74 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | R.T. | FINA Pt | |
1. | Tony CHERRINGTON | 73 | Gloucester M | | 5:49.33 | | | 224 | |
| 50m 38.10 | 100m 1:21.75 | 150m 2:06.49 | 200m 2:51.97 | 250m 3:37.19 | 300m 4:22.76 | 350m 5:08.35 | 400m 5:49.33 |
2. | Derek PARR | 71 | Otter | | 5:59.97 | | + 0.86 | 204 | |
| 50m 40.44 | 100m 1:25.14 | 150m 2:10.64 | 200m 2:57.09 | 250m 3:43.46 | 300m 4:29.83 | 350m 5:16.25 | 400m 5:59.97 |
3. | Michael WAKE | 74 | Otter | | 6:19.79 | | + 1.08 | 174 | |
| 50m 41.37 | 100m 1:27.52 | 150m 2:15.95 | 200m 3:05.90 | 250m 3:54.67 | 300m 4:42.99 | 350m 5:32.22 | 400m 6:19.79 |
4. | Roger PHILLIPS | 71 | Otter | | 6:28.23 | | | 163 | |
| 50m 44.98 | 100m 1:34.04 | 150m 2:23.33 | 200m 3:12.90 | 250m 4:02.65 | 300m 4:52.96 | 350m 5:41.40 | 400m 6:28.23 |
5. | Michael READ | 74 | Brighton | | 6:40.82 | | | 148 | |
| 50m 42.47 | 100m 1:31.07 | 150m 2:22.46 | 200m 3:16.05 | 250m 4:07.38 | 300m 4:59.76 | 350m 5:51.03 | 400m 6:40.82 |
75/79 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | R.T. | FINA Pt | |
1. | Geoff STOKES | 76 | Spencer | | 6:05.85 | | | 195 | |
| 50m 41.81 | 100m 1:27.34 | 150m 2:14.01 | 200m 3:01.28 | 250m 3:48.28 | 300m 4:35.62 | 350m 5:22.01 | 400m 6:05.85 |