Mens MC 400m Freestyle - Heats (Declared Winners)
Full Results
Place | Name | YoB | Club | Cat | Time | | | | |
1. | Robert Welbourn | (87) | Wales | 10 | 4:13.20 | | | | |
| 50m 29.08 | 100m 1:01.06 | 150m 1:33.45 | 200m 2:05.10 | 250m 2:36.59 | 300m 3:08.64 | 350m 3:41.09 | 400m 4:13.20 |
2. | Oliver Hynd | (94) | East Midland | 8 | 4:26.74 | | | | |
| 50m 30.65 | 100m 1:03.26 | 150m 1:36.46 | 200m 2:09.95 | 250m 2:43.83 | 300m 3:18.19 | 350m 3:52.70 | 400m 4:26.74 |
3. | James Hollis | (94) | East Region | 10 | 4:31.62 | | | | |
| 50m 30.60 | 100m 1:03.99 | 150m 1:37.69 | 200m 2:11.99 | 250m 2:46.72 | 300m 3:21.67 | 350m 3:56.83 | 400m 4:31.62 |
4. | Sam Hynd | (91) | Wales | 8 | 4:33.55 | | | | |
| 50m 31.36 | 100m 1:04.93 | 150m 1:38.88 | 200m 2:13.24 | 250m 2:47.87 | 300m 3:23.04 | 350m 3:58.54 | 400m 4:33.55 |
5. | Jonathan Eke | (96) | Wales | 10 | 4:39.06 | | | | |
| 50m 31.22 | 100m 1:06.46 | 150m 1:42.27 | 200m 2:18.03 | 250m 2:54.08 | 300m 3:30.26 | 350m 4:05.42 | 400m 4:39.06 |
6. | Matthew Wylie | (96) | North East | 9 | 4:39.19 | | | | |
| 50m 31.27 | 100m 1:05.60 | 150m 1:41.52 | 200m 2:17.26 | 250m 2:53.63 | 300m 3:29.81 | 350m 4:05.42 | 400m 4:39.19 |
7. | Robert Dalgleish | (95) | Scotland | 10 | 4:42.12 | | | | |
| 50m 30.43 | 100m 1:04.65 | 150m 1:40.66 | 200m 2:17.13 | 250m 2:54.22 | 300m 3:31.10 | 350m 4:07.41 | 400m 4:42.12 |
8. | Josef Craig | (97) | North East | 7 | 4:42.60 | | | | |
| 50m 31.54 | 100m 1:06.30 | 150m 1:42.09 | 200m 2:18.28 | 250m 2:54.60 | 300m 3:30.90 | 350m 4:07.39 | 400m 4:42.60 |
9. | Jonathan Fox | (91) | South West R | 7 | 4:51.61 | | | | |
| 50m 32.70 | 100m 1:09.74 | 150m 1:47.09 | 200m 2:24.51 | 250m 3:02.01 | 300m 3:39.17 | 350m 4:15.88 | 400m 4:51.61 |
10. | Jonathan Booth | (98) | North East | 10 | 5:00.29 | | | | |
| 50m 33.73 | 100m 1:12.03 | 150m 1:50.55 | 200m 2:29.53 | 250m 3:07.92 | 300m 3:46.52 | 350m 4:24.80 | 400m 5:00.29 |
11. | Robert Gill | (95) | North West R | 9 | 5:00.77 | | | | |
| 50m 32.76 | 100m 1:10.64 | 150m 1:49.99 | 200m 2:30.41 | 250m 3:09.01 | 300m 3:47.05 | 350m 4:25.54 | 400m 5:00.77 |
12. | Craig McNeil | (97) | North West R | 10 | 5:01.20 | | | | |
| 50m 33.86 | 100m 1:12.62 | 150m 1:53.10 | 200m 2:31.07 | 250m 3:09.01 | 300m 3:47.66 | 350m 4:27.79 | 400m 5:01.20 |
13. | Jamie Warriner | (99) | North West R | 10 | 5:14.61 | | | | |
| 50m 34.77 | 100m 1:13.74 | 150m 1:53.53 | 200m 2:33.28 | 250m 3:13.53 | 300m 3:54.56 | 350m 4:35.21 | 400m 5:14.61 |
14. | Michael Jones | (94) | South West R | 7 | 5:21.70 | | | | |
| 50m 35.50 | 100m 1:13.84 | 150m 1:54.76 | 200m 2:36.07 | 250m 3:17.60 | 300m 3:59.32 | 350m 4:41.32 | 400m 5:21.70 |
15. | Sam Bradley | (93) | East Region | 7 | 5:24.97 | | | | |
| 50m 36.81 | 100m 1:16.65 | 150m 1:57.86 | 200m 2:38.69 | 250m 3:21.32 | 300m 4:04.17 | 350m 4:45.77 | 400m 5:24.97 |
16. | Lewis White | (00) | East Midland | 9 | 5:31.15 | | | | |
| 50m 36.75 | 100m 1:17.71 | 150m 1:59.43 | 200m 2:41.92 | 250m 3:24.47 | 300m 4:07.52 | 350m 4:51.18 | 400m 5:31.15 |
17. | Oliver Fellows | (98) | London Regio | 9 | 5:31.62 | | | | |
| 50m 37.30 | 100m 1:18.29 | 150m 2:00.47 | 200m 2:43.24 | 250m 3:26.82 | 300m 4:10.50 | 350m 4:51.38 | 400m 5:31.62 |
18. | Morgan Vaughan | (95) | Wales | 8 | 5:56.52 | | | | |
| 50m 38.98 | 100m 1:22.07 | 150m 2:06.04 | 200m 2:50.80 | 250m 3:36.24 | 300m 4:21.95 | 350m 5:08.94 | 400m 5:56.52 |
19. | Matthew Phillips | (00) | South East R | 9 | 6:02.80 | | | | |
| 50m 39.28 | 100m 1:24.77 | 150m 2:12.14 | 200m 2:58.29 | 250m 3:45.55 | 300m 4:32.60 | 350m 5:19.28 | 400m 6:02.80 |
20. | Thomas Urry | (94) | London Regio | 7 | 6:21.20 | | | | |
| 50m 40.31 | 100m 1:26.11 | 150m 2:14.67 | 200m 3:05.74 | 250m 3:55.66 | 300m 4:45.07 | 350m 5:37.42 | 400m 6:21.20 |
21. | Henry Pickering | (98) | East Midland | 9 | 6:22.83 | | | | |
| 50m 42.39 | 100m 1:30.14 | 150m 2:19.02 | 200m 3:07.80 | 250m 3:56.88 | 300m 4:45.94 | 350m 5:36.72 | 400m 6:22.83 |
22. | Callum Prout | (94) | London Regio | 9 | 6:25.58 | | | | |
| 50m 40.02 | 100m 1:25.79 | 150m 2:14.06 | 200m 3:04.24 | 250m 3:54.94 | 300m 4:46.26 | 350m 6:25.58 | 400m 6:25.58 |
23. | Adam Scott | (97) | Scotland | 8 | 6:26.31 | | | | |
| 50m 42.95 | 100m 1:30.53 | 150m 3:08.59 | 200m 3:57.86 | 250m 4:48.76 | 300m 6:26.31 | 350m - | 400m 6:26.31 |
24. | Michael Thompson | (94) | North West R | 6 | 6:26.83 | | | | |
| 50m 42.37 | 100m 1:30.35 | 150m 2:21.26 | 200m 3:11.42 | 250m 4:02.51 | 300m 4:53.30 | 350m 5:41.48 | 400m 6:26.83 |
25. | Daniel Bennett | (96) | South West R | 8 | 6:36.60 | | | | |
| 50m 42.85 | 100m 1:32.58 | 150m 2:24.10 | 200m 3:15.37 | 250m 4:07.78 | 300m 4:59.95 | 350m 5:50.40 | 400m 6:36.60 |
26. | Jonathan Douglas | (94) | East Region | 9 | 6:46.47 | | | | |
| 50m 41.40 | 100m 1:30.28 | 150m 2:23.36 | 200m 3:16.51 | 250m 4:10.89 | 300m 5:04.00 | 350m 5:57.08 | 400m 6:46.47 |
27. | Matthew Clowes | (99) | South West R | 8 | 6:57.27 | | | | |
| 50m 48.28 | 100m 1:41.36 | 150m 2:34.39 | 200m 3:28.72 | 250m 4:21.87 | 300m 5:16.36 | 350m 6:08.38 | 400m 6:57.27 |
28. | Gareth Picken | (99) | South West R | 7 | 8:22.34 | | | | |
| 50m 55.53 | 100m 2:00.22 | 150m - | 200m - | 250m - | 300m - | 350m - | 400m 8:22.34 |
| Joshua Monaghan-Coombs | (98) | London Regio | 9 | DNC | | | | |
Multi-Disability by British Disability Points
Place | Name | YoB | Club | Cat | Time | | | BDPoints | |
1. | Josef Craig | (97) | North East | 7 | 4:42.60 WR | | | 1005 | |
| 50m 31.54 | 100m 1:06.30 | 150m 1:42.09 | 200m 2:18.28 | 250m 2:54.60 | 300m 3:30.90 | 350m 4:07.39 | 400m 4:42.60 |
2. | Oliver Hynd | (94) | East Midland | 8 | 4:26.74 | | | 928 | |
| 50m 30.65 | 100m 1:03.26 | 150m 1:36.46 | 200m 2:09.95 | 250m 2:43.83 | 300m 3:18.19 | 350m 3:52.70 | 400m 4:26.74 |
3. | Jonathan Fox | (91) | South West R | 7 | 4:51.61 | | | 914 | |
| 50m 32.70 | 100m 1:09.74 | 150m 1:47.09 | 200m 2:24.51 | 250m 3:02.01 | 300m 3:39.17 | 350m 4:15.88 | 400m 4:51.61 |
4. | Sam Hynd | (91) | Wales | 8 | 4:33.55 | | | 860 | |
| 50m 31.36 | 100m 1:04.93 | 150m 1:38.88 | 200m 2:13.24 | 250m 2:47.87 | 300m 3:23.04 | 350m 3:58.54 | 400m 4:33.55 |
5. | Robert Welbourn | (87) | Wales | 10 | 4:13.20 | | | 795 | |
| 50m 29.08 | 100m 1:01.06 | 150m 1:33.45 | 200m 2:05.10 | 250m 2:36.59 | 300m 3:08.64 | 350m 3:41.09 | 400m 4:13.20 |
6. | Matthew Wylie | (96) | North East | 9 | 4:39.19 | | | 729 | |
| 50m 31.27 | 100m 1:05.60 | 150m 1:41.52 | 200m 2:17.26 | 250m 2:53.63 | 300m 3:29.81 | 350m 4:05.42 | 400m 4:39.19 |
7. | Michael Jones | (94) | South West R | 7 | 5:21.70 | | | 681 | |
| 50m 35.50 | 100m 1:13.84 | 150m 1:54.76 | 200m 2:36.07 | 250m 3:17.60 | 300m 3:59.32 | 350m 4:41.32 | 400m 5:21.70 |
8. | Sam Bradley | (93) | East Region | 7 | 5:24.97 | | | 661 | |
| 50m 36.81 | 100m 1:16.65 | 150m 1:57.86 | 200m 2:38.69 | 250m 3:21.32 | 300m 4:04.17 | 350m 4:45.77 | 400m 5:24.97 |
9. | James Hollis | (94) | East Region | 10 | 4:31.62 | | | 644 | |
| 50m 30.60 | 100m 1:03.99 | 150m 1:37.69 | 200m 2:11.99 | 250m 2:46.72 | 300m 3:21.67 | 350m 3:56.83 | 400m 4:31.62 |
10. | Jonathan Eke | (96) | Wales | 10 | 4:39.06 | | | 594 | |
| 50m 31.22 | 100m 1:06.46 | 150m 1:42.27 | 200m 2:18.03 | 250m 2:54.08 | 300m 3:30.26 | 350m 4:05.42 | 400m 4:39.06 |
11. | Robert Gill | (95) | North West R | 9 | 5:00.77 | | | 583 | |
| 50m 32.76 | 100m 1:10.64 | 150m 1:49.99 | 200m 2:30.41 | 250m 3:09.01 | 300m 3:47.05 | 350m 4:25.54 | 400m 5:00.77 |
12. | Robert Dalgleish | (95) | Scotland | 10 | 4:42.12 | | | 575 | |
| 50m 30.43 | 100m 1:04.65 | 150m 1:40.66 | 200m 2:17.13 | 250m 2:54.22 | 300m 3:31.10 | 350m 4:07.41 | 400m 4:42.12 |
13. | Jonathan Booth | (98) | North East | 10 | 5:00.29 | | | 477 | |
| 50m 33.73 | 100m 1:12.03 | 150m 1:50.55 | 200m 2:29.53 | 250m 3:07.92 | 300m 3:46.52 | 350m 4:24.80 | 400m 5:00.29 |
14. | Craig McNeil | (97) | North West R | 10 | 5:01.20 | | | 472 | |
| 50m 33.86 | 100m 1:12.62 | 150m 1:53.10 | 200m 2:31.07 | 250m 3:09.01 | 300m 3:47.66 | 350m 4:27.79 | 400m 5:01.20 |
15. | Lewis White | (00) | East Midland | 9 | 5:31.15 | | | 437 | |
| 50m 36.75 | 100m 1:17.71 | 150m 1:59.43 | 200m 2:41.92 | 250m 3:24.47 | 300m 4:07.52 | 350m 4:51.18 | 400m 5:31.15 |
16. | Oliver Fellows | (98) | London Regio | 9 | 5:31.62 | | | 435 | |
| 50m 37.30 | 100m 1:18.29 | 150m 2:00.47 | 200m 2:43.24 | 250m 3:26.82 | 300m 4:10.50 | 350m 4:51.38 | 400m 5:31.62 |
17. | Jamie Warriner | (99) | North West R | 10 | 5:14.61 | | | 414 | |
| 50m 34.77 | 100m 1:13.74 | 150m 1:53.53 | 200m 2:33.28 | 250m 3:13.53 | 300m 3:54.56 | 350m 4:35.21 | 400m 5:14.61 |
18. | Thomas Urry | (94) | London Regio | 7 | 6:21.20 | | | 409 | |
| 50m 40.31 | 100m 1:26.11 | 150m 2:14.67 | 200m 3:05.74 | 250m 3:55.66 | 300m 4:45.07 | 350m 5:37.42 | 400m 6:21.20 |
19. | Michael Thompson | (94) | North West R | 6 | 6:26.83 | | | 390 | |
| 50m 42.37 | 100m 1:30.35 | 150m 2:21.26 | 200m 3:11.42 | 250m 4:02.51 | 300m 4:53.30 | 350m 5:41.48 | 400m 6:26.83 |
20. | Morgan Vaughan | (95) | Wales | 8 | 5:56.52 | | | 389 | |
| 50m 38.98 | 100m 1:22.07 | 150m 2:06.04 | 200m 2:50.80 | 250m 3:36.24 | 300m 4:21.95 | 350m 5:08.94 | 400m 5:56.52 |
21. | Matthew Phillips | (00) | South East R | 9 | 6:02.80 | | | 332 | |
| 50m 39.28 | 100m 1:24.77 | 150m 2:12.14 | 200m 2:58.29 | 250m 3:45.55 | 300m 4:32.60 | 350m 5:19.28 | 400m 6:02.80 |
22. | Adam Scott | (97) | Scotland | 8 | 6:26.31 | | | 306 | |
| 50m 42.95 | 100m 1:30.53 | 150m 3:08.59 | 200m 3:57.86 | 250m 4:48.76 | 300m 6:26.31 | 350m - | 400m 6:26.31 |
23. | Henry Pickering | (98) | East Midland | 9 | 6:22.83 | | | 283 | |
| 50m 42.39 | 100m 1:30.14 | 150m 2:19.02 | 200m 3:07.80 | 250m 3:56.88 | 300m 4:45.94 | 350m 5:36.72 | 400m 6:22.83 |
24. | Daniel Bennett | (96) | South West R | 8 | 6:36.60 | | | 282 | |
| 50m 42.85 | 100m 1:32.58 | 150m 2:24.10 | 200m 3:15.37 | 250m 4:07.78 | 300m 4:59.95 | 350m 5:50.40 | 400m 6:36.60 |
25. | Callum Prout | (94) | London Regio | 9 | 6:25.58 | | | 277 | |
| 50m 40.02 | 100m 1:25.79 | 150m 2:14.06 | 200m 3:04.24 | 250m 3:54.94 | 300m 4:46.26 | 350m 6:25.58 | 400m 6:25.58 |
26. | Matthew Clowes | (99) | South West R | 8 | 6:57.27 | | | 242 | |
| 50m 48.28 | 100m 1:41.36 | 150m 2:34.39 | 200m 3:28.72 | 250m 4:21.87 | 300m 5:16.36 | 350m 6:08.38 | 400m 6:57.27 |
27. | Jonathan Douglas | (94) | East Region | 9 | 6:46.47 | | | 236 | |
| 50m 41.40 | 100m 1:30.28 | 150m 2:23.36 | 200m 3:16.51 | 250m 4:10.89 | 300m 5:04.00 | 350m 5:57.08 | 400m 6:46.47 |
28. | Gareth Picken | (99) | South West R | 7 | 8:22.34 | | | 179 | |
| 50m 55.53 | 100m 2:00.22 | 150m - | 200m - | 250m - | 300m - | 350m - | 400m 8:22.34 |
| Joshua Monaghan-Coombs | (98) | London Regio | 9 | DNC | | | | |